Moritanyalı Milletvekili: Türk koleji, ülkemizin en iyi okulu

Moritanya'da Türk girişimcilerin desteğiyle yapılan Gaye Erkek Koleji'nin açılışında konuşan milletvekili Meymune Taki, "Ülkemizde böyle güzel eğitim ve öğretim veren başka bir okul yok." dedi.

Moritanyalı Milletvekili: Türk koleji, ülkemizin en iyi okulu

Moritanya’da Türk girişimcilerin desteğiyle yapılan Gaye Erkek Koleji’nin açılışında konuşan milletvekili Meymune Taki, “Ülkemizde böyle güzel eğitim ve öğretim veren başka bir okul yok.” dedi.
Burç Eğitim Kurumları’nın düzenlediği açılış programı, Gaye Koleji öğrencilerinden Muhamdi Talba’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İki ülke milli marşlarının okunmasından sonra açılış konuşmasını yapan Burç Eğitim Kurumları Genel Müdürü Zekeriya Özyürek, okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Özyürek, insanlığın problemlerini çözebilecek nesiller yetiştirme yolunda hiç durmadan yürüyeceklerini vurguladı.

Açılışta konuşan bayan milletvekili Meymune Taki ise ülkede bulunan Türk okullarından övgü ile bahsetti. Yıllardır ülkede hizmet veren okulların kaliteli eğitimine şahid olduğunun altını çizen Taki, Türk kolejinin ülkedeki diğer okullardan daha iyi bir eğitime sahip olduğunu şöyle dile getirdi: “Gerçekten, ülkemizde böyle güzel eğitim ve öğretim veren başka bir okul yok.”

Açılış programında geçen sene Türkçe Olimpiyatlarında şiir dalında altın madalya kazanan Cheikh Ahmed Lias’ın okuduğu “Zindandan Mehmet’e Mektup” şiiri büyük beğeni topladı. Gaye Koleji 2. sınıf öğrencilerinden Sidi Ahmed ise 5 farklı dildeki kısa piyesiyle dikkatleri üzerine çekti. Türk kolejlerinde okuyan öğrencilerin söylediği şarkılar ve yaptıkları gösteriler de izleyenlerden tam not aldı. Program, Moritanyalı ve Türk misafirlerin açılış kurdelesini kesmesiyle sona erdi.

Moritanya’da 2004 yılında hizmete başlayan Türk kolejlerinde şu an 273 öğrenci eğitim görüyor. Ülke genelinde gerçekleştirilen üniversite yerleştirme sınavlarında 2010 ve 2013 yılı birincisi yine bu okullardan çıkmıştı. Lise giriş sınavlarında ise geçen sene ilk 20’deki öğrencilerden 5’i bu okullardan mezun olmuş öğrenciler. Geçen yıl Kazakistan, Senegal, Romanya ve Türkiye de yapılan Matematik ve İnformatik Olimpiyatı’nda öğrenciler 3 gümüş, 1 adet bronz madalya ülkelerine getirmişti.

Ülkede 2900 metrekare alana kurulu olan Gaye Koleji, öğrencilerine modern sınıf ve imkanlarla hizmet veriyor. Ayrıca diğer eğitim kurumlarında da olduğu gibi Gaye Kolejinde de Moritanya Eğitim Bakanlığı ders programı uygulanıyor.

İnşaatı yaklaşık iki ay önce tamamlanan Türk kolejinin açılış programına Eski Savunma Bakanı Ahmedu Ould Muhammed Radi, Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Talip Ahmed Ciddu, birçok senatör ve milletvekilinin de bulunduğu seçkin isimler katıldı.

(CİHAN)
NOVAKŞOT
5 Aralık 2014, Cuma 13:54

Kategori: Yorum

1341 izlenme

Yorum Yapın