Bu okullar kimsenin değil, Türk Milletinin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Etiyopya ziyaretinde 'Türk okullarını kapatın, yenisini açalım' sözlerine muhalefet partisi milletvekilleri ve Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi milletvekilleri tepki gösterdi.

Bu okullar kimsenin değil, Türk Milletinin

Erdoğan’ın ‘Türk okullarını kapatın’ sözüne vekillerden tepki: Bu okullar kimsenin değil, Türk milletinin. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Etiyopya ziyaretinde ‘Türk okullarını kapatın, yenisini açalım’ sözlerine muhalefet partisi milletvekilleri ve Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi milletvekilleri tepki gösterdi.
Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, “Bu okullar kimsenin değil, Türk milletine mal olmuş, Türk bayrağını dalgalandırıyor. Hiçbir siyasi iktidarın, millete mal olmuş okulun aleyhinde kampanya yürütmesi kabul edilemez.” dedi.

BÖYLE CUMHURBAŞKANI TARİHTE OLMAMIŞTIR

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, Cumhurbaşkanı’nın okulları kötülemesinin hem çok yanlış hem de kendisi için de iyi bir imaj olmadığına işaret ederek, “Bunu söylediğiniz ülkenin yetkilileri, sizin hakkınızda herhalde iyi şeyler düşünmez. O ülkenin siyasileri de hoş karşılamaz. Böylesine kendi ülkesinin milletinin okullarının kapatılmasını isteyen bir cumhurbaşkanı da herhalde tarihte olmamıştır. Alman, Fransız devlet adamının, gittiği ülkelerdeki kendi kültür merkezlerinin kapatılmasını istediğini düşünebiliryor musunuz? Yok böyle bir şey. Çok talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyorum.” diye ifade etti.

“GÜNDEM DEĞİŞTİRMEYİ AMAÇLAYAN AÇIKLAMALARDAN İBARET”

Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işıkda şunları ifade etti: “Milli Eğitim, Afrika ülkesinde Asya’da okul açmak istiyor da niye açıyorsunuz diyen mi var? Buyursun açsınlar ama başka açılmış okul kapatarak, malvarlığına el koyarak, milletin malına el koyup onlar üzerinden prim yapmaya çalışıyorsa, bu kimseyi inandırmaz, vicdanlarda bunun karşılığı yok. Kendi okuluna öğretmen atayamayan, Güneydoğu’da PKK’nın bastığı okul açtığı MEB, bunlara müdahil olması gerekirken her şey bitti de yurt dışındaki okullara mı sıra geldi. Yolsuzlukları gündemden düşürme adına gündem değiştirmeyi amaçlayan açıklamalardan ibaret. Bugün kapatılmasını gerektiğini söyleyenler, daha bir kaç yıl öncesine kadar övgü dolu sözleri söyleyen insanlar. Madem bu okullar tehlikeliydi de neden böyle yapıyordunuz, buna kim inanır. Elde delil yokken bilgi belge yokken insanları töhmet altında bırakacak gündem değiştirmeye yönelik açıklamaların Türkiye’ye yakışmadığını, bu açıklamaları yapanlara da yakışmadığını düşünüyorum.”

“AÇIK BİR ÖFKE VE İNTİKAM YANSIMASI”

CHP Grup Başkanvekili Levent Gökise hiçbir ülkenin cumhurbaşkanının, ülkesinin eğitim faaliyetiyle ilgili bir başka ülkede aleyhte konuşma yapmayacağına dikkat çekti. Bir cumhurbaşkanının eğitim kurumlarının kapatılmasını istemeyeceğine işaret eden Gök, “Anayasamıza göre sorumsuz olan Sayın Cumhurbaşkanı, dünya tarihine kendi ülkesinin yatırımcılarının aleyhine kampanya yürüten bir isim olarak geçecek. Etiyopya’da Türk okullarının kapanmasını istemenin mantıklı bir izahı yok. Sayın Erdoğan, okulların kapatılmasını isterken ortaya bir mahkeme kararı mı koyuyor. Yaptığı suçlamalarla ilgili bir delil, bir belge de sunmuyor. Kaldı ki böyle bir şey gibi Sayın Erdoğan’ın görev alanına girmez. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu’nun görev alanıyla ilgili ölçüsüz bir müdahalede bulunuyor. Bu, açık bir öfke ve intikam yansıması olarak görülüyor. Meclis Etiyopya Dostluk Grubu üyesi olarak üzüntümü ifade edeyim. İki ülke arasında dostluğun gelişmesine katkıda bulunan kurumların aleyhine olmak, dostluğa katkı sağlamaz.”

KENDİ KENDİNİ GAMMAZLAMAKTIR, ACZİYETİN İFADESİDİR

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da “Topyekün kalkıp uluslararası arenada bunları dile getirmek bir kere kendi kendini gammazlamaktır, acziyetin ifadesidir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın okullarla ilgili daha önce ne söylediğini hatırlatmamız lazım. 17-25 Aralık operasyonlarını örtme ve bundan intikam alma sürecinin bir sonucu olarak görüyorum. Bizim hassasiyetimiz oralarda Türkçe eğitim verilmesi, Türk kültürünün, İslam kültürünün bu okullar aracılığıyla yaşatılmasıdır. Türkiye’deki mevzuatlara uygun olarak faaliyet gösteren kurumların, bu şekilde töhmet altında bırakılarak kapatılmasını doğru bulmayız. Türk Alman Üniversitesi var, Alman liseleri var Fransızca liseleri var, ‘Bunu kapatın’ dendiği zaman, mevzuata aykırı bir şey yoksa o ülkenin talebi üzerine kapatabilir miyiz?”

BİZİM İÇİN MÜCADELE EDEN İNSANLAR
CHP Milletvekili Mehmet Şeker, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk okullarına yönelik yaptığı açıklamaları doğru bulmadığını belirterek, bir cumhurbaşkanına yakışmayacak açıklamalar olduğunu söyledi. Bu okulların Türkiye’nin adı ile anılan ve ülkeyi temsil eden okullar olduğunu ifade eden CHP’li Şeker, “Dünyanın her yerinde Türkiye’yi temsil eden her kim var ise bu ülke için mücadele veriyor. Almanya’da, ABD’de herkesin görüşü aynı mı? Ama orada ticaret yapan, Türkiye’yi tanıtan ve bizim insanların için mücadele eden insanlar var. Türk okulları oralarda kurulmuş, Türkiye’nin adı ile anılan okullardır. Oradaki okulun Türkiye’ye nasıl bir zararı var onu da anlamış değilim. Devlet olarak bir şeyler yapamamışsın bunu vatandaş yapmış. Vatandaşlar kendi imkanları ile okullar kurmuş, ülkeyi tanıtıyor, ticari ilişkiler sağlamış. Bunun taktir edilip destek olunacağı yerine kapatırım mantığı doğru değil.” ifadelerini kullandı.

Kapatma ve yıkma mantığı bitirilmediği sürece bir yere varılamayacağını kaydeden Şeker, hiçbir şeyi dinlemeden intikam hırsı ile bunları çözmeye çalışmanın üçüncü dünya ülkelerinde yaşandığını vurguladı. Şeker, “Artık 21. yüzyılı aştık. Bu ülke ekonomide, siyasette, kültürde çok hızlı olmalıdır. Mevlana’yı, Köroğlu’nu, Pir Sultan’ı, Hacı Bektaşi Veli’nin insanları olarak kültürümüzü dünyaya anlatmalıyız. Oraya gidip kendi vatandaşlarımız için kışkırtıcılık yapmak, vatan hainliği ilan etmek kimseye bir şey kazandırmaz.” açıklamalarına yer verdi.

Türk okullarının kapatılmak istenmesinin dış ülkelerde Türkiye’nin güvenirliğini zedeleyeceğine dikkat çeken Şeker, “Türk okullarında okuyan öğrenciler bir gün ülkelerinde önemli kademelere gelecek. Bu sayede Türkiye’nin dostları ve ticareti artmış olacak. Bu okullar büyükelçi gibi görev yapmaktalar. Türkiye’nin bunun koordinasyonunu yapması gerekiyor.” ifadelere yer verdi.

Image

‘KENDİ ÜLKESİNDEKİ EĞİTİM SORUNLARINI ÇÖZEMEYEN MEB, BAŞKA ÜLKELERDE NASIL OKUL AÇACAK?’

Türkiye’nin eğitim sorunları çözülmemişken bu tür bir açıklama yapılmasının doğru olmadığını belirten CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ ise “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı yapmaktan ziyade başka işlerin peşinde, bu bir cumhurbaşkanına yakışmıyor. Türkiye’nin eğitim problemi çözülmemişken, okulların pek çocuğunda öğretmen yokken, kalabalık sınıflarda öğrenciler eğitim görürken, okullarda temizlik görevlisi olmaması nedeniyle öğrenciler temizlik yaparken başka ülkelerde Milli Eğitim Bakanlığı nasıl okul açacak?” diye sordu.

“Önce kendi ülkesindeki eğitim sorununu çözsün” diyen Serindağ, şunları kaydetti: “Herkese fırsat eşitliğine imkan veren ve dünya ile rekabet edecek bir eğitim sistemini oturtsun, ondan sonra diğer ülkelerin eğitim sorununa el atsın. Cumhurbaşkanı Türkiye’nin gündemini değiştiriyor. Türkiye’nin gündemi işsizlik, yolsuzluk, hırsızlıktır. Tüm bunları unutturmak için hükümet ve maalesef sayın Cumhurbaşkanı cambaza bak politikası uyguluyor. İnsanların dikkatini başka bir yere çekerek, her seçim öncesi bir düşman oluşturuyor.”
23 Ocak 2015, Cuma

1277 izlenme

Yorum Yapın