28 Şubatçılar, Türk okullarına AKP’nin yaptıklarını yapmadı

28 Şubatçılar, Türk okullarına AKP’nin yaptıklarını yapmadı

Refahyol hükümetinin bakanlarından Gürcan Dağdaş, yurtdışındaki Türk okullarını kapatma girişiminde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Şubat’ın muktedirlerini bile geride bıraktığını söyledi. Dağdaş, “28 Şubat’ın muktedirleri bile daha terbiyeli, dikkatli bir yerde durdular.” dedi.

Refah Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilerek siyasete atılan ve Necmettin Erbakan döneminde 54. Hükümet’te devlet bakanı olarak görev alan Gürcan Dağdaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk okullarını kapatma girişimini Cihan Haber Ajansı’na değerlendirdi. Eğitim gönüllüleri tarafından büyük fedakârlıklarla dünyanın dört bir yanında açılan bu okulları, “Dışarıdaki en kıymetli ürünümüz.” şeklinde tanımladı. Eski devlet bakanı, Türk okullarının yerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni okullar açılması vaadini ise ‘gülünç’ olarak değerlendirdi. Çok önemli tespitlerde bulundu: “Diyorlar ki, ‘Efendim biz bu okulları kapatacağız, Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden bu okulların hizmet anlayışını devam ettireceğiz.’ İnsana gülerler. Bu okulların kapatılmasının Türkiye’ye faydası nedir? Bunların varlığı Türkiye’ye hangi zararı veriyor? Kapatılırsa hangi kârı elde edeceğiz? Niye kapatacaksınız bu okulları? Şu coğrafyanın hangi noktasına giderseniz gidin, sizin okullarınızdaki hizmet kalitesi belli. Şimdi siz burada neyi başardınız ki dışarıda gittiğiniz ülkelerde o insanlara bu başarıyı bir ilaç olarak sunacaksınız? Böyle bir saçmalık olabilir mi? 28 Şubat’ın muktedirleri bu okulları zararlı ve ülkenin birliği için tehlikeli unsur ilan etmişti. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı da tıpkı 28 Şubat’ın söylemcileri gibi aynı şeyleri ifade ediyor. Fakat işin ilginç tarafı 28 Şubat’ın muktedirleri Sayın Cumhurbaşkanı gibi ülke ülke dolaşıp bu düşüncelerini ifade ederek, toplumda bir bence negatif kayıt düşmediler. Daha terbiyeli, daha dikkatli bir yerde durdular.”

ÖNCE KARS’A ÖĞRETMEN GÖNDERSİNLER!

Eski bakan Gürcan Dağdaş, dünyanın 160’tan fazla ülkesinde faaliyet gösteren okullarda öğretmenlik yapan eğitim gönüllülerinin fedakârlıklarına dikkat çekti. Doğu ve Güneydoğu’daki okullara öğretmen gönderemeyen MEB’in bu işin altından kalkamayacağının altını çizdi. Boğaziçi, ODTÜ gibi Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden mezun olan öğretmenlerin Türk okullarında görev yaptığını hatırlattı. Dağdaş, “Bu ülkenin sol siyasetçileri ‘aman bu okullarda şu olur bu olur’ diye endişe duymadılar. Hatta ellerinde imkân varsa yardımcı da oldular. Sen şimdi bu okulları şekillendiren, bu kurumlardaki o ruhu oluşturan insanlarla bir de aynı kıbleye yöneliyorsun! Sormazlar mı adama; ne oldu? Sen burada MEB’in kadrolu öğretmenini Ankara’dan Tunceli’ye tayin edemiyorsun! Kars’ın Digor’una gönderemiyorsun. Ama çok iyi üniversitelerden mezun olmuş bu ülkenin evlatları Sibirya’lara, Yakutistan’lara kadar gidiyor. Çok cüz’i bir maaşla hayatını devam ettirerek orada görev yapıyor, Türk bayrağını dalgalandırıyor.” dedi.

Devlet okulunun kapısında bonzai satılıyor

Gürcan Dağdaş, AKP’nin yurtdışındaki Türk okullarını kapatma gücünün olmadığını anlattı. İktidarın amacının okulları bir propaganda malzemesine dönüştürmek olduğunu söyledi. Ardından şu ifadeleri kullandı: “Bence bu okulların beton boyutu bunları ilgilendirir kapatma noktasında. O betonun içindeki ruhu buradan üflemek mümkün değil. Üfleseler de üfleyebilseydik, burada Ankara Kalesi’nde bir okul var. Bonzai satılıyor. 300 metre ilerimizde. Üfleyemedik bu ruhu. Bu kadar farklı ülkenin yöneticileri bunu görmüyor mu? Bu okullardaki eğitim kalitesini, çocuklarındaki gelişmeyi görmüyor mu? Yeryüzüyle nasıl irtibatlandığını görmüyor mu? Herkes aptal mı? Haşa bu millete aptal demek falan istemiyorum. Hepimizin çocuklarını gönderdiği okulların hali ortada. Neyle neyi mukayese edeceğiz?”

Kategori: Güncel Haber, Yorum

Etiket:

1619 izlenme

Yorum Yapın