Dışişleri’nden Türk okullarına övgü: Bir başarı öyküsü

Dışişleri’nden Türk okullarına övgü: Bir başarı öyküsü

Yurtdışındaki Türk okulları ve kurumlarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı sitesinde övgü dolu sözler yer alıyor. Bu kurumların yatırımları artırdığı vurgulanarak Türk okulları için “Başarı öyküsü” ifadeleri kullanılıyor.
Dışişleri’nden Türk okullarına övgü: Bir başarı öyküsüKapatılmaya çalışılan yurtdışındaki Türk okulları ve kurumlarının başarılarıyla Dışişleri Bakanlığı’nın, övündüğü ortaya çıktı. Bakanlığın internet sitesinde, Afrika – Türkiye ilişkileri kısmında bu kurumların faaliyetleri övgüyle anlatıldı. Yerel halkla iletişimin eğitimle kurulduğu ve bölgeye giden Türk sayısında katlanma olduğu belirtildi.

 

Türk okullarının Afrika’da ilk açıldığı tarihten bir yıl sonra 1998’de başlayan Afrika’ya Açılım Politikası’nın başarıyla tamamlandığı vurgulandı. “Ticaret hacminden siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim faaliyetlerinden ekonomik yatırımlara kadar birçok alanda hızlı ilerleme sağlanmıştır” ifadeleri kullanıldı. İlerlemeyle ilgili verilen rakamların çoğu ise kapatılmaya çalışılan kurumlar tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Sitede, “34 ülkede 60 civarında Türk okulu eğitim faaliyetinde bulunmaktadır” denilerek Afrika ile gelişen ilişkiler için “Bir başarı öyküsüdür” ifadelerine yer verildi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) raporlarında, Afrika ile ticaretin 5 buçuk yılda 100 kat arttığı açıklandı. TUSKON kurulmadan önce 250 milyon dolar olan Afrika’yla ticaret, 25 milyar dolara tırmandı.

TİCARET HACMİ YÜKSELDİ

Dışişleri Bakanlığı sitesinde Afrika ile ticaret köprüsü kurulduğu dile getirilerek “Ticaret hacmimiz Afrika ülkeleriyle 2013’te 23,4 milyar dolar seviyesine çıktı” denildi.

Ömer ÖNDER- BUGÜN GAZETESİ
http://www.bugun.com.tr/
06 Şubat 2015 02:02

Yorum Yapın