Hamdi Alkan’dan Türk okullarının kapatılma girişimine tepki

Hamdi Alkan’dan Türk okullarının kapatılma girişimine tepki

Dünyanın dört bir yanına yayılıp, Türk bayrağının dalgalanması için büyük emekler harcanarak kurulan Türk okullarının kapatılması girişimi, sağduyu ve mantık sahibi herkesin eleştirisine sebep oluyor.

Konuyla ilgili Aktifhaber.com’a konuşan Yapımcı-Yönetmen Hamdi Alkan, Türk okullarının kapatılmak bir yana daha çok açılması gerektiğini savunarak, okulların kapatılmasını isteyenlerin, aklın alabileceği, somut hiçbir gerekçeyi sunamadıklarını belirtti.

Kendi ülkemizde eğitim sisteminin durumu belliyken, Türk okullarının Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilebileceği fikrinin inandırıcılıktan çok uzak olduğunun altını çizen Alkan ‘Birçok öğretmen o ülkelerde vefat etti, bu uğurda öldü, okulları kapatma girişimi taşıması çok zor bir yük.’ Şeklinde konuştu.

İŞTE O AÇIKLAMALAR:

TÜRK OKULLARI KAPATILMAKTAN ZİYADE DAHA ÇOK AÇILMALI

Ben Türk okullarının yararlı olduğunu düşünen bir insanım. Bence bu konuda kapatmaktan ziyade rekabet etmekte fayda var. Daha çok okul açılmalı ben böyle düşünüyorum. Eğitimde bir şeyleri kapatarak çok büyük sonuçlara varılmıyor. Bugün bu ülkede imamhatipler de kapatıldığı ya da kapatılmaya çalışıldığı zaman çok büyük sorunlar, meseleler çıktı. Bakın açıldı, edildi.. Eğitimde bence kalitenin artırılması gerekiyor, rekabet ortamının artırılması gerekiyor. İçlerinde benim gördüğüm, bildiğim okullar var. Gayet iyi eğitim veriyorlar.

BU OKULLARIN ZARARINA DAİR SOMUT DELİLLER VAR MI? İNANDIRICILIKTAN UZAK

Derinde yatan meseleler beni çok ilgilendiren meseleler değil. Çünkü bu artık yılların siyasi meseleleri olduğu için, ta bence 20-30 yıllık sürecin meseleleri, herkes bunları biliyor. Yani cemaatin okulları sonuç itibariyle dünyada teveccüh gören okullar. Onlarca değil, yüzlerce, binlerce artık rakama ulaşmış, milyonlarca çocuk Türkçe öğreniyor. Ben burada okullar bazında sıkıntılı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Temelde, geçmişte çatışmaların sebebini bilemem ama bunların okullara yansıması, kapatılma girişimi ve bunun konuşulması üzüyor. Çünkü eğitim, okul, öğretmen, öğrenci bunlar güzel kavramlar ve bunu çok iyi yapan okullar bunlar. Gördüklerim de var; Irak’ta gördüm, Azerbaycan’da gördüm, Kırgızistan’da gördüm, Amerika’da gördüm. Ben bu okulları gördüm. Orada çocuklar okumak dışında bir şey yapmıyorlar. Bunların bir zararının olabileceğine dair somut delil koyarsınız iki kere iki dört gibi, çıkarsınız o zaman olur. Kafamıza estikçe ben şunu kapatayım, bunu yapayım falan bunlar bana çok sağlıklı gelmediği gibi inandırıcılıktan uzak geliyor.

SİYASETİN TERTEMİZ EĞİTİM VEREN OKULLARA UZANMASI BENİ ÜZÜYOR

Siyaset baktığınız zaman çok farklı böyle içinde birtakım oyunların, meselelerin döndüğü, insanların bazen çok çok akıllarının almayacağı şeyler ama hakikaten tertemiz eğitim veren okullara kadar uzanması, bu kelimelerin söylenmesi beni üzüyor. Ben bunun inşallah çok daha hayırlı bir şekilde çözüleceğine inanıyorum. Eğitimden, çocuktan bahsediyoruz. O çocukları onlarca kez Türkçe Olimpiyatları’nda seyrettim ben. Pırıl pırıl yetiştirilen çocuklar bunlar. Bunun bir zararı olduğuna beni ikna etmeleri söz konusu bile değildir.

O ÜLKELERİN İSTİHBARATI OKULLARIN HÜCRESİNİ BİLE İNCELEMİŞTİR, ZARARI OLSA ÇOKTAN BULURLARDI

Bütün o ülkeler bizden geri ülkeler değil ki, bugün baktığınız zaman Amerika, Fransa ya da İngiltere’de de var bu okullar ya da Balkan ülkelerinin çoğunda var. Onlar siyaseten de, istihbarat olarak da zaten bu okulların bence röntgenini hatta hücresini bile incelemişlerdir. Zararı olan bir okulu bulmak çok kolay. O zaman ne oluyor, inandırıcılığınızı zedelemiş oluyorsunuz, buna hiç gerek yok.

KENDİ ÜLKEMİZDE EĞİTİM SİSTEMİ SÜREKLİ DEĞİŞİYORKEN, BÖYLE BİR ŞEYE SOYUNMAMIZ İNANDIRICILIKTAN UZAKLAŞTIRIR

Milli Eğitim Bakanlığı da olsun, devletin en tepesindeki Sayın Cumhurbaşkanı da olsun, sayın Başbakan da olsun, okullarla ilgili meselenin ne kadar net olduğunu görüyorlardır. Bugün ülkemizde hala eğitimde sürekli değişen sistemler, sürekli değişen sınav sistemleri varken bizim dünyada böyle bir şeye soyunmamız inandırıcılığımızı çok uzaklaştırır ülkeler bazında da. Ben artık şöyle görüyorum; o okullar marka olarak Türk okularıdır ama devletlere ait olmuş, devletlerle özdeşleşmiş okullardır. Birçok siyasi yetişmiş o okullarda, birçok devlet adamı, sanatçı yetişmiş. Ülkesinde ve dünyada çok faydalı işler yapan bireyler yetişmiş. Bu anlamda okullara müdahil olmamız, devretmemiz, bilemem belki bikaç ülkede olacaktır ama 150 ülkeye yayılmış bu sistemin devredilmesi, alınması şu anda bana inandırıcı gelmiyor.

ÇATIŞMANIN OKULLARA ZARAR VERMESİ BENİ ÇOK ÜZER

Oradaki insanların çoğu bunu gönüllülük ve adanmışlık esasına göre yapıyorlar. Çok severek yapıyorlar. Gerçekten, samimiyetle yapıyorlar ve bunlar önemli. Bunu zaten oluşturduğunuz zaman siz dünyada da önder bir ülke olursunuz. Ama şu anda anladığım kadarıyla daha derin, daha bilmediğimiz çok büyük bir çatışma var. Bu çatışmanın onlarca olimpiyat yapmış, binlerce mezun vermiş bu okullara zarar verecek bir şeye dönüşmesi beni gerçekten çok üzer.

BİRÇOK ÖĞRETMEN O ÜLKELERDE VEFAT ETTİ, OKULLARI KAPATMA GİRİŞİMİ TAŞIMASI ÇOK ZOR BİR YÜK

Ben şu anda sayın Cumhurbaşkanı’nın, sayın Başbakan’ın, sayın Başbakan Yardımcısı’nın sadece şöyle bakmasını öneririm; Siz yıllarca o olimpiyatları seyrettiniz, konuştunuz. Meseleye çocuklar, öğretmenler ve öğrenciler gözüyle bakmaları gerektiğini düşünüyorum. Bugün yeri geldiğinde birçok sözü söylüyoruz, derede bir balık ölse benim burada yüreğim sızlar diyoruz. Avrupa’da, Afrika’da, Asya’da, dünyanın 7 kıtasında okulların birçoğu hakikaten zor yaşayan çocukları hayata kazandırmayı başarmış okullar. Onlarca hikayesi var. Birçok öğretmen gönüllülük esasıyla bu ülkelerde vefat ettiler, bu uğurda öldüler. Bunlar çok yüce ve güzel duygular. Ben devlet büyüklerinin o öğrenciler ve öğretmenler gözüyle bakıp, sahnede size müthiş Karadeniz havasını oynayan Senegalli çocuklara, Etiyopyalı çocuklara, Somalili çocuklara şöyle bir bakıp, vicdanının sesiyle değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok büyük bir sorumluluktur, yüktür zaten, taşıması çok zor bir yük.

http://www.zaman.com.tr/gundem_hamdi-alkandan-turk-okullarinin-kapatilma-girisimine-tepki_2274434.html
30 Ocak 2015, Cuma

Kategori: Güncel Haber, Yorum

Etiket:

1039 izlenme

Yorum Yapın