Eğitim Ne Demek Gidin Türk Okullarından Öğrenin

Eğitim Ne Demek Gidin Türk Okullarından Öğrenin

Pastırma yazının parlak güneşi yüzümüzü tatlı tatlı okşarken Arnavutluk’tan Makedonya’ya doğru sessizce geçiş yapıyoruz. Her iki ülkenin de sınırda güvenliği sağlamakla olan görevli memurları oldukça kibarlar. Makedonya Arnavutluk’a nispetle çok daha renkli bir ülke. Arnavutluk sınırındaki topraklar Enver Hoca’nın, düşman arkasına saklanmasın diye kestirdiği ağaçlar sebebiyle çorak tepelerden oluşurken Makedonya topraklarına girer girmez gür ormanlar bizi karşılıyor
Makedonya çok milletli bir toplum. Başta Makedonlar ve Arnavutlar olmak üzere Türkler, Romanlar, Sırplar, Boşnaklar ve Ulahlar da burada yaşıyorlar. Balkan milletlerinin hepsi evvelden beri çok milliyetçiler. Hem hep beraber dar bir coğrafyada yaşıyorlar hem de herkes bulunduğu yerde kendi kültürünün hâkim olabilmesi için müsamahasızca gayret sarf ediyorlar. Çatışmalar da bundan doğuyor. Rehberimize bu meseleyi sorduğumuzda “Buralarda milliyetçi olmazsanız silinir gidersiniz, kalıcı olmak için kendi kültürel değerlerinize sımsıkı sarılmanız gerekir” diye cevap veriyor.

Balkanlar İslamiyet’i Alperenlerle ve Osmanlı ile beraber tanımış. Alperenler önce kalpleri fethedip Balkanların manevi fethini sağlamış, sonrasında Osmanlı bölgeye hâkim olarak maddi fethi gerçekleştirmiş. Her iki fethin akabinde Boşnaklar ve Arnavutlar gibi köklü milletler İslam’la müşerref olmuşlar. Bu sebeple ister Müslüman olsun ister Hristiyan bütün Balkan milletleri Türk tabirini Müslüman kelimesiyle eşanlamlı olarak kullanıyor. Mesela bir Sırp veya bir Makedon Müslüman olduğunda ben Müslüman oldum demiyor ‘Ben Türk oldum’ diyor. Hatta rehberimiz “Gayri müslümler, müslüman olduktan sonra ‘Elhamdülillah artık Türk’üm derler diyor.” Avrupa’da kitapçılarda satılan Kur’an-ı Kerim’lerin üzerinde ‘Turkish Holly Book’ yani ‘Türk’ün kutsal kitabı’ yazıyor. Tabir-i caizse ecdadımız vakt-i saatinde kocaman ve lezzetli bir ekmek pişirmiş. Bu ekmeği hem Balkan milletleri, hem de biz aradan geçen bunca zamana rağmen hala yemeye devam ediyoruz. Beş yüz seneden fazla bu bölgeye hükmedip en küçük sabıkaya sahip olmayan bir neslin ahfadı olduğumuz için ne kadar şükretsek az.

Türkiye’yi Hakkıyla Temsil Eden Kurumlar: Türk Okulları

Bölgenin milletimize yönelik bu hassasiyeti, ülkemizden gelip buralara yerleşen insanların birçok şeye dikkat etmesi gerektiğini de gösteriyor. Ama maalesef Türk Okullarında görev yapan öğretmenler ve birkaç sivil toplum örgütü dışında ülkemizi hakkıyla temsil eden neredeyse burada kimse yok. Ecdadımızın mirasına sahip çıkılmıyor, menfi örnekler insanlarda çok büyük hayal kırıklığı oluşturuyor.
Her milletin kendi okulları mevcut. Kendi kültürel dinamikleri ile eğitim veriyorlar. Herkes kendi milli değerlerinin okutulduğu okula gidiyor. Farklı milletlere ait bazı okullar yan yana inşa edilmiş. Öğrencileri kavga etmesin diye bu okulların arasına büyük beyaz çizgiler çekilip üzerinde polis bekletiliyor. Buna rağmen yakın zamanda iki öğrenci diğer okulun öğrencileri tarafından öldürülmüş. Milli Eğitim Müdürü okul müdürlerini toplayıp “Makedonya’daki Türk Liseleri’nde bütün milletler aynı çatı altında beraber kardeşçe okuyor. Siz neden bu çocukları zapt edemiyorsunuz? Yahya Kemal Kolejleri’ne (Makedonya’daki Türk Liselerinin İsmi) gidin bu işi nasıl yapıyorlar onlardan öğrenin.” demiş

1995 yılında Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna arasında imzalanan Dayton Anlaşması’nın mimarı olarak bilinen Eski Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, dönemin Türkiye Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin’e ‘Siz bu toprakları 500 yıl nasıl yönettiniz?’ diye sormuştu. Aslında bu sorunun cevabını günümüzde Türk Liseleri yapmış oldukları eğitimle çok güzel veriyorlar. Türk Liseleri de aynı Osmanlı gibi bölgede yaşayan bütün milletlere eşit yaklaşıp, adaletle muamele ediyorlar ve neticede kalplere hükmediyorlar. İşte okulların insanların kalplerine nasıl hükmettiğini gösteren yaşanmış bir hadise:

Babam Okul, Annem Yurt

Yahya Kemal Kolejleri’nde okuyan yetim Sırp öğrenci onuncu sınıfta okurken annesini de kaybediyor. Sırbistan’dan akrabaları gelip öğrenciye “Hem babasız hem de annesiz kaldın seni buralardan götüreceğiz diyorlar. Öğrencinin akrabalarına cevabı: “Babam okul, annem yurt ben sizinle gelmiyorum” oluyor. Bu öğrenci sonra Amerika’daki Harvard Üniversitesi’ni burslu kazanıp orada astrofizik okuyor. Mezuniyet törenine velisi olarak sınıf öğretmenini ve belletmenini çağırıyor. Üniversitesini bitirince dönüp mezun olduğu okulunda Fizik öğretmenliği yapıyor. Sonrasında öğretmenlik yaptığı okuldan iki öğrencisini de Harvard’a okumaya gönderiyor. Bu hadiseyi duyduğumda Hz Zeyd aklıma geldi. Onun da babası ve amcası gelip kendisini götürmek istediklerinde o da Efendimizi (sav) le kalmayı tercih etmiş, bu insan sizin bana verebildiğinizden çok daha fazlasını vermiş demişti.

Arif Özutku
www.Turkokullari.net
www.rehberaile.com
@arifozutku

2715 izlenme

“Eğitim Ne Demek Gidin Türk Okullarından Öğrenin” için 2 Yorum

  • bu arada bütün hizmet sevdılarına Rabbimden onlara yar ve yardımcı olmasını dilerim.yolunuz açık olsun bütün sıkıntılarınızı hayırlı bir şekilde sabırla uğurlamanızı dilerim .dualarınızda bizleride unutmayın[allah ım bir sıkıntı çıkmadan oralarda hizmet etmeyi nasp. etsin].allaıma emanetsiniz

  • Yavuz Selim :

    dönmeye değil,ölmeye giden hizmet insanlarına selam olsun..!!
    Rabbim bizlere de bu kutlu hicreti nasip etsin..dünyanın dört bir yanında küheylanlar gibi koşturmayı nasip etsin…
    Rabbim her daim yar ve yardımcınız olsun,sizlerden razı olsun…!!

Yorum Yapın