Selam Bahara Yolculuk filminin oyuncuları, filmin ilham kaynağı Sevgi Karyağdı ile buluştu

ANILARI VE HİKÂYESİ SELAM BAHARA YOLCULUK FİLMİNE İLHAM KAYNAĞI OLAN SEVGİ KARYAĞDI, KONYA GALASINDA FİLMİN BAŞROL OYUNCULARI GÜROL GÜNGÖR VE ASLIHAN GÜNER İLE BİR ARAYA GELDİ.

Selam Bahara Yolculuk filminin oyuncuları, filmin ilham kaynağı Sevgi Karyağdı ile buluştu

Hayat hikayesiyle ‘Selam Bahara Yolculuk’ filmine konu olan Sevgi Karyağdı, Konya’da yapılan filmin galasında, kendi hayatını canlandıran filmin oyuncularıyla bir araya geldi. Karyağdı, “Filmi seyrederken bana hiç uzak gibi gelmedi. Onları ben yüreğimde hissettim.” dedi.

Hayatını bir bavula sığdırıp hiç bilmedikleri ülkelere giden öğretmenlerin hikâyesini anlatan Selam Bahara Yolculuk filmi geçtiğimiz cuma günü vizyona girmişti. İlk üç günde 418 bin kişinin izlediği filmin Konya galası yapıldı. İsmail öğretmen rolüyle oynayan Gürol Güngör ve Sevgi rolündeki Aslıhan Güner, galaya katıldı. Gecenin sürprizi ise anıları ve hikâyesi filme ilham kaynağı olan Sevgi Karyağdı’ydı. Oyuncularla bir araya gelen Karyağdı, “Filmi seyrederken bana hiç uzak gelmedi. Onları ben yüreğimde hissettim. Bu hayatı bize yaşamak, onlara sahnede oynamak düştü.” dedi.

Filmin aslında birçok insanın hikâyesini anlattığına değinen Karyağdı, “Filmde gördüklerinizin hepsini biz yaşadık. Ama şu anda bitmiş mi, hâlâ şu anda yaşayan kardeşlerimiz yok mu? Afrika’daki kardeşlerimize bakın, ne şartlarda çalışıyorlar. Şunu da özellikle söylemeliyim, bu sadece benim değil, hepimizin sevdası. Film çok güzel olmuş, ellerine emeklerine sağlık, benim güzel kardeşlerimin.” diye konuştu.

Mektup okuma sahnesinde 8 defa ağladım

Filmi çekerken bazı sahnelerde ağladığını söyleyen Aslıhan Güner, “7-8 kere çektiğimiz bir mektup okuma sahnesi var. Ben 8 kere baştan sona hıçkıra hıçkıra ağladım. Mektup içinde ‘kareli bir baba ceketi’ geçiyor. Benim babamın kareli bir ceketi var ve ben o yüzden ağladım. O, benim için bir simgeydi ve baba işin içinde olduğu için beni etkiledi.” ifadelerini kullandı. Filmin herkese hitap ettiğini aktaran Güner, +13 yaş sınırını gereksiz bulduğunu dile getirdi. Güner, “İlk izlediğimde +13’ten haberim yoktu. Ben tüm çevreme, ‘toplayın çoluğunuzu çocuğunuzu ailece gidin bu filme’ dedim. Filmde hiçbir rahatsız edici şey yok. Ne bir açık sahne var, ne bir şiddet var.” diye anlattı.

Öğretmenlerin anlattıklarına inanamadım

‘İsmail öğretmen’ karakterini oynayan Gürol Güngör, filmin bir adanmışlık, fedakârlık, aşk ve sevgi filmi olduğunu ifade etti. Selam Bahara Yolculuk’un 1990’lı yıllarda yaşanmış gerçek bir hikâye olduğunu anlatan Güngör, “İsmail öğretmen sevgi, barış ve kardeşlik, yeni bir dünya hayali kuran ve bu uğurda Türkiye’den Kırgızistan’a giden biri. Birçok zorluklara ve engellere karşı kaba kuvvetle değil de sevgiyle yaklaşarak, karşısındakini anlayarak kendine bir yol çiziyor.” diyerek rolünü anlatıyor. Kırgızistan’daki öğretmenleri dinlediğini ve anlattıklarına inanamadığını belirten Güngör, aslında filmdekine benzer pek çok hikâye olduğunu aktardı.

‘Babam beni tanıyamadı uçağa bakıp ağladı’

Filmde yaşanan birçok sahnenin kendi hayatıyla benzeştiğini aktaran Sevgi Karyağdı, şöyle devam etti: “Babamla da yaşadığım bir anıma benzer bir sahne var. Babam alzheimer hastasıydı. Yurtdışından döndüğümde bahçede oturuyoruz. Babam uçağa bakıp ağlamaya başladı. ‘Ne oldu baba, neden ağlıyorsun?’ dedim. ‘Kızım Sevgi gelmedi’ dedi. ‘Geldim baba bak, yanındayım’ dedim. Babam bana baktı baktı, beni tanımadı ve kara uçağa baktı, gözlerinden yaş süzüldü.”

MUZAFFER SALCIOĞLU – KONYA

20 Mart 2015, Cuma

ZAMAN

 

SEVGİ KARYAĞDI DAHA ÖNCE KATILDIĞI BİR PROGRAMDA ŞUNLARI SÖYLEMİŞTİ.

EŞİMİ VE EVLADIMI KAYBETTİM AMA HİÇ BİRİ BU HAKARETLER KADAR ACITMADI

 

Asrı Aşan Sırlar – Hedef Sadece Allah Rızası
PROGRAMIN TAMAMI

Yorum Yapın