Türk okulları, Makedonya eğitim alanında gurur kaynağı olmaya devam ediyor

Balkanlar'ın şirin ve küçük ülkesi olan Makedonya'da, Türk okullarının kalite ve başarısı her kesim tarafından takdir ediliyor.

Türk okulları, Makedonya eğitim alanında gurur kaynağı olmaya devam ediyor

 

1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Makedonya Cumhuriyeti’nde, 1996 yılından beri hizmet veren Türk okulları adeta Makedonya’nın öğrenci yetiştirme fabrikası durumunda.

Türk Edebiyatının önemli şairlerinden biri olan ve Madekonya doğumlu olan Yahya Kemal Beyatlı’nın ismini alan Makedonya’daki Türk okulları, ilk dönemlerde birkaç sınıf olarak başladığı eğitim hayatına bugün, 7 lise ve 3 ilkokul-ortaokul olmak üzere toplamda 10 okul ile Makedonya eğitimine katkı sağlıyor. Makedonya’nın eğitimine değer katan bu okulları, Yahya Kemal Koleji Halkla İlişkiler Müdürü Süreya Tauk, Zaman gazetesine anlattı.

Dünyada bakanlar kurulu onayıyla kurulan ilk özel okul

makedonya16029Makedonya’daki eğitim hayatına 1996 yılında Üsküp’te başlayan Yahya Kemal Koleji’nin en büyük özelliği dünyada bakanlar kurulu ile kurulan ilk özel okul olması. Yahya Kemal Koleji’nin bakanların onayı ile faliyete girmesi okulun kelitesini ve Makedonya Devleti’nin okullara olan güvenini gözler önüne seriyor.

5 şehir, 10 okul, 1500 öğrenci

Yaklaşık iki buçuk milyon nüfusun yaşadığı Makedonya’da Yahya Kemal Kolejleri’ne ilgi bir hayli üst seviyede. Makedonya’nın beş farklı şehrinde 10 okul ile hizmet veren Yahya Kemal Koleji’nde yaklaşık 1500 öğrenci eğitim görüyor.

Ulusal ve Uluslararası Olimpiyatlarda 297 madalya

makedonya16030Yahya Kemal Koleji öğrencileri ulusal ve uluslararası olimpiyatlarda sergiledikleri performans ile kalitelerini gözler önüne seriyor. 5 farklı kıtada yapılan Matematik, Fizk, Kimya, Bilgisayar, Tasarım, Biyoloji ve Ekoloji gibi yarışmalara katılan öğrenciler bugüne kadar, 67 altın, 85 gümüş, 145 bronz toplamda 297 madalya almayı başardılar.

Cumhurbaşkanı Ivanov’dan özel teşekkür

Öğrencilerin uluslararası başarıları Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov tarafından da takdir ediliyor. Kazandıkları ödüller sayesinde uluslararası eğitim arenasında Makedonya’nın ismini duyuran Yahya Kemal Koleji öğrencilerini makamına davet eden Cumhurbaşkanı Ivanov, kazanılan ödüller sayesinde ve Makedonya Cumhuriyeti isminin yurt dışında anılmasından dolayı oluşan memnuniyetini dile getirerek, öğrencilere teşekkür yemeği verdi.
makedonya2Öğrencilerin başarısı hakkında ve Cumhurbaşkanının daveti hakkında konuşan Süreya Tauk Bey,” öğrencilerimiz gerçekten çok istekli ve başarılı. Ulusal ve uluslarası arenalarda yapılan yarışmalarda her yıl derece elde ediyoruz. Makedonya Cumhurbaşkanı Sayın Gjorge Ivanov Makedonya bayrağını uluslararası organizasyonlarda dalgalandıran öğrencilerimizi makamında kabul etmek istedi ve özel kalemi derece almış en iyi 15 öğrencimizi Cumhurbaşkanlığına davet etti. Fakat biz bir türlü sayıyı on beşe indiremedik, zira öğrencilerin kırgınlıkları bir yana hangi öğrenciyi eleyerek sayıyı on beşe düşüreceğimizi bilemedik ve durumu yetkililerle paylaştık. Burada Makedonya Cumhurbaşkanı’na özel teşekkür etmek istiyorum, davet sayısını 15’ten 30’a çıkardılar. Böylece davete katıldık ve Cumhurbaşkanı bizzat bütün öğrencilerimizle yakından ilgilendi” dedi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, yarışmalarda ödül kazanan öğrencileri konutunda ağırladı.

Türkçe’yi sevdiren okullar
Dünya’da birçok ülkede eğitim veren Türk okullarının en önemli özelliklerinden birisi de öğrencilere Türkçe öğretmesi ve Türkçe’yi sevdirmesi. Biz de, Süreya Tauk Beye Yahya Kemal Koleji öğrencilerinin Türkçe derslerine ilgili olup olmadıklarını ve Türkçe öğrenip öğrenmedikleri sorusunu sorduk. Süreya Bey bizlere şu cevabı verdi. “Bu soruya rahatlıkla evet diyebilirim. Öğrenciler okulumuza kayıt yaptırdıktan sonra haftada on ders olmak üzere Türkçe hazırlık görüyorlar” dedi. Türkçe’nin Makedonya için önemli bir dil olduğunu da dile getiren Tauk, sözlerine şöyle devam etti. “Türkçe bu topraklarda yükselen bir değer. Öncelikli olarak tarihten gelen bir bağı var. Hem Makedonca’da hem de Arnavutça’da birçok ortak sözcüğümüz var. Makedonya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi her geçen gün artıyor. Dolayısıyla Türkçe bilmek burada insanlara artı bir değer kazandırıyor. Ayrıca son yıllarda özellikle tatil ve eğitim için Makedonya insanı Türkiye’yi tercih ediyor. Burada Türkçe ile alakalı bilgi verecek şu süreci anlatmadan geçemeyeceğim. Yıllar öncesinde velilerin bir kısmı Türkçe benim çocuğumun neyine yarayacak, onun yerine başka dersler verseniz derken şimdi ise okulumuza çocuklarını kayıt için getirirken velilerin ben buraya çocuğumu Türkçe öğrensin diye getiriyorum ikazını yaptıklarını görüyorum” dedi.

Farklı milletlerden öğrencilerin Türkçe öğrenmesine ve konuşmasına olanak Yahya Kemal Kolejleri’nde, Makedon ve Türk nüfusunun yanı sıra Arnavut, Sırp, Bulgar, Boşnak ve Romen öğrenciler Türkçe’ye büyük ilgi gösteriyor.

Yahya Kemal Koleji’nde farklı milletlerden öğrenciler Türkçe öğreniyorlar.

Yahya Kemal Koleji’nden 26 farklı ülkeye

makedonya16035Yahya Kemal Koleji’nden mezun olan öğrencilerin eğitim hayatlarını 26 farklı ülkede devam ettiriyor olması Makedonya Cumhuriyeti için ayrı bir gurur kaynağı. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Almanya, İngiltere, İsviçre, Fransa ve Kanada gibi eğitim alanında saygın ülkelerde eğitim alan öğrenciler, üniversite hayatlarında da başarılarına devam ediyorlar. Farklı ülke ve bölümlerden mezun olan öğrencilerin büyük bir bölümü Makedonya’ya dönerek ülkelerine katkı sağlıyorlar. Bunun en güzel örneği ise 2007 yılında Yahya Kemal Koleji’nde mezun olan Fizikçi Stanişa Veljkoviç. Yahya Kemal Koleji’nden mezun olduktan sonra Makedonya’da ilk kez Harvard Üniversitesi’ni kazanan isim olan Veljkoviç, üniversiteden mezun olduktan sonra Makedonya’ya dönerek lise eğitimini tamamladığı Yayhya Kemal Koleji’nde Fizik öğretmeni olarak görev yapıyor.

Stanişa Veljkoviç hakkında konuşan Tauk, unutamadığı bir anısını duygulu bir şekilde gazetemize anlatıyor. “Stanişa her zaman başarılı bir öğrenci oldu. Kolejden mezun olduktan sonra Harvard’ı kazandı. Amerika’ya gittiğinde bizleri hiç unutmadı. Orada hem bizleri hemde Türk kültürünü çok iyi temsil etti. Adeta, Amerikada bizim bir temsilcimiz gibi davrandı. Stanişa küçük yaşlarda önce babasını daha sonra ise annesini kaybetti. Üniversiteden mezun olduktan sonra mezuniyet törenine velileri olarak Yahya Kemal Koleji Genel Müdürü Yakup Saygılı’yı, Genel Sekreter Ahmet Bekir’i ve beni (Süreya Tauk) çağırdı. Yakın akrabaları olan dayıları ve amcaları dururken Stanişa’nın törene bizi davet etmesi, bizleri hem duygulandırdı hem de onurlandırdı” dedi.

Harvard Üniversitesi’nin yanı sıra dünyada son iki yılın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Massachusestts Teknoloji Üniversitesi’nde dört ve dünyada ilk 10’a giren Brown Üniversitesi’nde de dört Yahya Kemal Koleji mezunu öğrenci eğitimini devam ettiriyor. Türkiye’de ise başta Boğaziçi, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede Yahya Kemal Koleji mezunu öğrenciler eğitim görüyor.

Pazartesi, Mart 23, 2015

Yorum Yapın