Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani: Erdoğan’a söyledim, Türk Okulları Arnavutluk’a da Türkiye’ye de tehdit değil

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani: Erdoğan’a söyledim, Türk Okulları Arnavutluk’a da Türkiye’ye de tehdit değil

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk okulları ile ilgili taleplerine verdiği cevabı dün gece canlı yayında açıkladı. Erdoğan’ın “Devletimiz ve milletimiz açısından bir tehdit haline dönüşün bu yapıyı, resmen bir terör örgütü olarak kabul ediyoruz.” iddiasını değerlendiren Buyar Nişani, “Arnavutluk’ta böyle bir terör örgütü yok. Bence Gülen okulları da ne Arnavutluk ne Türkiye için tehdit teşkil ediyor.” düşüncesini muhatabına söylediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftaki Tiran ziyareti Arnavutluk gündeminden düşmüyor. Erdoğan’ın Gülen Hareketi’ni hedef alan sözleri yoğun şekilde tartışılırken, siyasilerden de art arda açıklamalar geldi. Arnavutluk İçişleri Bakanı Sajmir Tahiri dün, Erdoğan’ın kendilerinden ‘siyasi’ bir talepte bulunduğunu ve ilgili makamların da uygun cevabı verdiğini söylemişti. Dün gece Ora News kanalına konuk olan Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Erdoğan’a verdiği cevabı ilk kez açıkladı.

‘Resmi görüşmede gündeme gelmedi’

Ora News’te sunuculuğunu Ilva Tare’nin yaptığı ‘Tonight’ programına katılan Buyar Nişani’ye, Erdoğan’ın ziyaretin ardından yaptığı “Arnavutluk’taki paralel yapılanmayı da konuştuk. Cumhurbaşkanı ile de Başbakan ile de konuştuk. Olumlu yaklaştılar.” ifadeleri soruldu. Konunun heyetler arası görüşmede gündeme gelmediğini vurgulayan Nişani, “Bu konu gayrıresmi ortamda kısaca konuşuldu. İki farklı ülkenin cumhurbaşkanları olarak görüşlerimizi belirttik.” dedi.

‘Burada böyle bir terör örgütü yok’

Erdoğan’ın Tiran’da cami temel atma töreninde yaptığı açıklamalara karşı çıkan Buyar Nişani, şu ifadeleri kullandı: “Benim bilgim dahilinde Arnavutluk’ta böyle bir terör örgütü yoktur. Gülen Hareketi’ne bağlı olan okul ve diğer yatırımlar konusuna gelince, bu konuda Arnavutluk hükümeti adına konuşamam. Ben Sayın Erdoğan’a, Gülen okullarının kanunlar çerçevesinde, laiklik şartına bağlı olarak işletildiğini; emniyeti tehdit etmediğini ve çok çağdaş bir altyapıya sahip olduğunu söyledim. Ülkemizdeki faaliyetlerinin de ne Arnavutluk ne Türkiye’ye tehdit oluşturduğunu beyan ettim.”

Erdoğan’ın bu sözlere nasıl tepki gösterdiğinin sorulması üzerine Nişani, iki cumhurbaşkanı olarak görüşleri karşılıklı olarak belirttiklerini dile getirdi.

‘Misafirimizin ne konuşacağına karışmayız’

Ünlü gazeteci Ilva Tare’nin, “Erdoğan’ın Tiran’daki açıklamalarına engel olabilir miydiniz?” diye sorması üzerine Buyar Nişani, şu cevabı verdi: “Ülkemize gelen bir misafirin konuşmasını kısıtlayamayız. Kendi heyet üyelerimizin yapacakları açıklamaları kontrol edebiliriz ama misafir olarak gelenlerin ne konuşacağına karışamayız.”

Erdoğan ‘Bu konuda gereğini yapacaklardır’ demişti

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşa edilecek Namazgah Camii’nin temel atma törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada şunları söylemişti: “Biliyorsunuz ülkemizde bir paralel devlet yapılanmasıyla mücadele ediyoruz. Devletimiz ve milletimiz açısından bir tehdit haline dönüşen bu yapıyı resmen bir terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ülkemizde ve dünyanın her yerinde bu örgütle mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Dostumuz, kardeşimiz olan Arnavutluk’ta da bu örgütün faaliyetleri olduğunu biliyorum. Değerli dostum Nişani ile ve (Başbakan) Edi Rama ile de bu konuları görüştüm. Ve inanıyorum ki onlar da bu konuda gereğini yapacaklardır. Arnavutluk’taki hiçbir kardeşimin ve hiçbir kurumun bu örgüte ve onun mensuplarına asla yüz vermeyeceğine, müsamaha göstermeyeceğine de inanıyorum. Bu konuda müsterih olunuz. Türkiye, TİKA’sıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı’yla, Yunus Emre Enstitüsü’yle ve diğer kurumlarıyla bugüne kadar bu örgütün yaptığı işlerin katbekat fazlasını sizlere sunabilecek güçtedir.”

(CİHAN)

TİRAN
19 Mayıs 2015, Salı

Yorum Yapın