Türkçe festivalinde senatörlerin selfie yarışı

ASYA, AVRUPA, AFRİKA VE AMERİKA KITALARINDAN GELEN ÖĞRENCİLERİN KENDİ KÜLTÜRÜNÜ YANSITAN ŞARKI VE DANS GÖSTERİLERİ, KONGRE ÜYELERİNİN BÜYÜK BEĞENİSİNİ TOPLADI.

Türkçe festivalinde senatörlerin selfie yarışı

Bu yıl 150 ülkeden 2500 öğrencinin katıldığı 13. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin Washington ayağı, ABD Kongresi’ndeki törenle sona erdi.

Kongre’nin en prestijli salonlarından Cannon Caucus Room’da yapılan gösterinin sunuculuğunu, ünlü komedyen Dan Nainan üstlendi. Etkinliğe 26 milletvekili ve senatör katıldı.

Milletvekilleri, organizasyonun Türkiye’de yapılmamasını eleştirdi. Californiya Milletvekili Mike Honda, bu programların yıllarca Türkiye’de devam ettiğini; ancak son birkaç yıldır durduğundan söz etti. Yapılanların politikayla alakası olmadığını belirten Honda, “Bu, Türkiye için büyük bir utanç.” ifadelerini kullandı. Indiana Milletvekili Luke Messer ise organizasyonun bütün dünyada binlerce çocuğu temsil ettiğini kaydetti. Messer, “Türkiye’de yapılmadığını ve engellendiğini biliyorum. Ama biz onları ABD’nin başkentinde ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarından gelen öğrencilerin kendi kültürünü yansıtan şarkı ve dans gösterileri, Kongre üyelerinin büyük beğenisini topladı. Milletvekili ve senatörler, festival öğrencileriyle selfie çektirmek için birbirleriyle adeta yarıştı. Selfie modasına ilk uyan Kuzey Carolina eyaleti Senatörü Thom Tillis oldu. Onun ardından konuşma yapmak için sahneye çıkan tüm kongre üyeleri sırasıyla öğrencilerle fotoğraf çektirdi. Senatör Thom Tillis, öğrencileri misafir etmenin kendileri için onur verici olduğunu söyledi. Cumhuriyetçi Parti Florida Milletvekili Ileana Ros-Lehtinen, festivalin 13. yılında organizatörlerin “harika bir iş çıkardığını” belirtti.

İHSAN DENLİ -WASHINGTON
2 Mayıs 2015, Cumartesi

Yorum Yapın