Türkçe Olimpiyatları Beyaz Saray’da

Türkçe Olimpiyatları Beyaz Saray’da

Beyaz Saray, 13. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında ABD’ye gelen öğrencileri özel olarak ağırladı. Yetkililerinin daveti üzerine Beyaz Saray’a gelen gençler, çalışanlardan bilgi aldı. Öğrenciler, yetkililerin talebi üzerine küçük bir gösteri de yaptı.

beyazsaray1150 ülkeden 2500 öğrencinin katıldığı Kültür Festivali’nin başkent Washington’daki programı, Başkanlık Parkı, tarihi Warner Tiyatrosu ve ABD Kongresi’nde düzenlenen gösterilerin ardından öğrencilerin Beyaz Saray’a gerçekleştirdiği özel ziyaretle son buldu.

 

Öğle saatlerinde ABD Başkanı’nın ikametgâhına giriş yapan öğrencilere yakın ilgi gösteren Beyaz Saray yetkilileri, turun ardından çalışmalarını anlattı. Azerbaycanlı Ayhan Halili, Güneydoğu yöresinden ‘Mardin Güzeli’ adlı türküyü seslendirdi.

Dünyanın dört bir tarafından Washington’a gelen öğrenciler, ziyaretin ardından Beyaz Saray önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

beyazsaray2Festivale Sırbistan’dan katılan Türkçe öğretmeni ve Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Sırbistan sorumlusu Kenan Zukorliç, ABD’de öğrencileriyle birlikte çok güzel 12 gün geçirdiklerini söyledi. Beyaz Saray’ı da bünyesinde barındıran Başkanlık Parkı, Warner Tiyatrosu ve ABD Kongresi’nde çok başarılı programlar gerçekleştirdiklerini hatırlatan Zukorliç, gördükleri ilgiden hem kendilerinin hem de öğrencilerin büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Beyaz Saray’da güzel bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden Zukoriç, öğrencilerinin içeride geleneksel kıyafetleriyle küçük bir gösteri sunduğunu anlattı.

Programa Azerbaycan’dan katılan Ayhan Halili ve Nihad Orujov Beyaz Saray’ı gezme imkanı buldukları için çok mutlu olduklarını söyledi. Yetkililer tarafından özel olarak davet edilmenin kendilerini gururlandırdığını belirten öğrenciler, hayatları boyu unutamayacakları bir hafta geçirdiklerini ifade etti.

Sırbistan’dan gelen Tanya Filipoviç ise ABD’de harika bir tecrübe yaşadığını dile getirdi. Kendisine bu fırsatı sağlayanlara minnettar olduğunu söyleyen Tanya Filipoviç, Beyaz Saray’ı çok beğendiğini belirtti.

13. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali bu yıl 18 dünya başkentinde kutlanıyor.

(CİHAN)

İHSAN DENLİ – WASHINGTON
6 Mayıs 2015

http://zamanamerika.com/gundem/turkce-olimpiyatlari-beyaz-sarayda/

2172 izlenme

“Türkçe Olimpiyatları Beyaz Saray’da” için 2 Yorum

  • Hakan Sağlam :

    İslama savaş açmış , dünyanın her tarafında müslüman kanı akıtmış ve akıtmaya devam eden bir ülke sizi niye himaye eder, beyaz sarayda niye ağırlar.. başka bir örneği var mı ?

    • Hakan Bey, eğer Türk okulları diğer ülkelerde kapatılıyor olsaydı da sadece ABD’de devam ediyor olsaydı, bu durumda senin gibi bir şeylerden şüphelene bilirdik. Ama her hangi bir ülkedeki devlet okulu da dahil tüm okullar devletin farklı kurumlarını ziyaret edebildiği, oralarda ağırlanabildiği gibi ABD’de bulunan ve oranın kanunlarına uygun faaliyette bulunan Türk Okulları da pekala istediği kurumu gidip ziyaret edebilir. Bunda korkacak, arkasında bir şey arayacak, Türkiye adına endişeye kapılacak (!) bir durum yok, merak etmeyin… Siz asıl o okulları kapatmak isteyenlerin örneğini arayın bakalım bulabilecek misiniz?

Yorum Yapın