Dil ve Kültür Olimpiyatları’na Almanya’da muhteşem final VİDEO

13. Uluslararası Dil ve Kültür Olimpiyatları Almanya’da yapılan muhteşem finalle taçlandı. 46 ülkeden gelen Türkçe’nin çocukları, sergiledikleri performanslarla Almanlar’ın da gönlünü fethetti.

Dil ve Kültür Olimpiyatları’na Almanya’da muhteşem final VİDEO

13. Uluslararası Dil ve Kültür Olimpiyatları finali Almanya İZLEYİN

13. Uluslararası Dil ve Kültür Olimpiyatları finali Almanya yapıldı

Almanya’nın Dortmund kentinde gerçekleşen Uluslararası Dil ve Kültür Olimpiyatları finali, izleyenleri mest etti. 10 bin kişilik Westfallenhalle salonundaki gösteri için 46 ülkeden 360 öğrenci geldi. Barışın çocuklarının gerçekleştirdiği şölen “Dünyanın renkleri” sloganıyla düzenlendi.

Bu yıl verilmeye başlanan “Kültürel Köprüler Kuranlar Ödülü”ne iki kez Almanya Cumhurbaşkanlığı’na aday gösterilen Prof. Dr. Gesine Schwan layık görüldü. Programının sunuculuğunu Kemal Gülen ve Alman öğrenci Irma Kern, Türkçe ve Almanca yaptı.

TÜRKÇE 7 KITAYA YAYILDI

Berlin, Paris, Brüksel gibi önemli başkentlerini temsil eden figürler eşliğindeki açılış seremonisi salonu coşturdu. Sunucu Gülen “dil” kelimesinin Türkçe’de iki manaya gelip birinin de gönül olduğunu kaydederek, “İnşallah Almanya’dan yükselen bu ses dört kıtada yankılanacak” dedi.
Dil ve Kültür Olimpiyatları Koordinatörü Dr. Halil Ursavaş, yaptığı konuşmada, “Almanya’daki bu sahneden yayılan sevgi ve hoşgörü ışıklarının tüm dünyayı ve özellikle de Türkiye’nin ufkunu aydınlatmasını diliyoruz” dedi.

DÜNYA BARIŞI İÇİN

Almanya’nın KRV Eyaleti Bilim ve Araştırma Bakanı Svenja Schulze de “Harika bir atmosfer. Olimpiyatların birlikte yaşama büyük katkısı var. İnsanların burada tanışması, anlaşması, dünya barışı için önemli” diye konuştu.

“DOSTLUK İŞARETİ”

Eski Bakan Franz Müntefering’in eşi Federal Milletvekili Michelle Müntefering “Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk Türkiye ve Almanya Cumhuriyeti’nden bile daha eski ve kalıcıdır” dedi. KRV Eyaleti CDU Milletvekili Ina Scharrenbach ise “Dil ve kültürünüzle sizler Almanya ve KRV eyaletimizde zenginleştiricisiniz” şeklinde konuştu.

Türkçe şarkı, türkü ve şiir sunumlarının yanı sıra geldikleri ülkelerin müzik ve halk oyunlarını da yansıtan öğrenciler gösterileriyle izleyenleri kendine hayran bıraktı.

“İNSANLIĞIN SUDAN HAVADAN ÇOK, SEVGİ VE ŞEFKATE İHTİYACI VAR”

Fethullah Gülen’in mesajı ayakta alkışlandı. Salonda yankılanan “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları dakikalarca sürdü. Hocaefendi’nin mesajında özetle şu ifadeler yer aldı:

HER ZAMAN TEMİZ KALAN DEĞER SEVGİ

“Dünyanın bazı ülkelerinde evrensel değerler çiğneniyor. Zannediyorum, bazı coğrafyalar itibarıyla, nefretin bütün bütün azgınlaştığı ve çocukların bile kinle beslendiği bir dünyada insanlığın sudan, havadan daha çok, sevgi, merhamet ve şefkate ihtiyacı var. Bütün masumiyetinizle, şu fevkalâde kirlenmiş dünyada, her zaman temiz kalabilmiş ve hiç renk atmadan güzelliğini koruyabilmiş bir değer varsa onun sevgi olduğunu gösteriyorsunuz.”

20 ÜLKEDE DÜZENLENDİ

Bu yıl olimpiyatlar Endonezya, Tayland, Filipinler, Güney Afrika, Kırgızistan, Etiyopya, Mozambik, Fas, ABD, Romanya, Almanya, Belçika, Avustralya, Fransa, Arnavutluk, Moğolistan, Senegal, Tanzanya, Kazakistan ve Gürcistan olmak üzere 20 ülkede düzen-lendi.

BUGÜN GAZETESİ
DORTMUND
31 Mayıs 2015, Pazar

Yorum Yapın