Bangladeş Başbakanı başdanışmanı Prof.Rizvi daha çok hizmet istedi

Bangladeş Başbakanı Danışmanı Prof. Dr. Gowher Rizvi, ülkelerinde daha çok Türk okulu istediklerini açıkladı. Prof. Dr. Rizvi, Uluslararası Ümit Türk Okulları tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Rizvi konuşmasında daha çok okul ve hizmet talebinde bulundu.

Bangladeş Başbakanı başdanışmanı Prof.Rizvi daha çok hizmet istedi

Bangladeş Başbakanı başdanışmanı Prof.Rizvi daha çok hizmet istedi

558-1Birçok askeri ve sivil yetkilinin katıldığı Ümit Türk Okulları iftar programında önce mikrofona gelen Bangladeş eski Milli Eğitim Bakanı MD Motahar Hossain, birkaç kez Türkiye’yi ziyaret ettiğini anlatarak yeni şubeler açılması talebinde bulundu.

Eski Bakan Hossain, bu ziyaretlerinen birinin Ramazan ayına denk geldiğini ve Türkiye’de Ramazan ayının güzelliklerine şahit olduğunu ifade ederek, “Bu güzelliklerin okul vasıtsıyla Bangladeş’e taşınması son derece memnuniyet verici.

Toplumumuzun eğitime ihtiacı var. Onun ülkemizde bu okulun yeni şubelerinin açılmasını istiyoruz. ” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Rizvi, iftar yemeğine kendisinin Başbakan Danışmanı sıfatıyla çağrıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Ama bunları bir tarafa bırakıp her zaman okulunuzun hayranı ve destekçisi olduğumu söylemek isterim. Bangladeş ve Türkiye çok uzun yıllara dayanan tarihi dostlukları olan iki ülke olup, bu dostluk çok güzel neticeleri de beraberinde getirdi.

Ama bana, bu dostluğun en önemli neticesi ve Türk halkının bu dostluğa en buyuk katkısının ne olduğunu soracak olursanız, hiç tereddüt etmeden bunun Uluslararas Ümit okullarının varlığı olduğunu ifade etmek isterim.

Bangladeş halkına sunduğu hizmetler gençliğin eğitiminde aldığınız rollerin de farkında olarak başta siz genel müdür beyefendi olmak üzere ekibinizi yürekten selamlıyorum. Ve Milli Eğitim Bakanımızın ifade ettiği gibi daha çok okul, daha çok hizmet her zaman ülkemiz için hayırlı olacaktır görüşündeyim.

Benim şimdi sizlere teşekkür ettiğim gibi, sizin okullarınızda bulunan, mezun olan öğrenciler de sizlere ortaya koyacakları gayretlerle, başarıyla topluma ve dünyaya katkılarıyla teşekkürlerini sunacaklardır. ”

Prof. Dr. Gowher Rizvi, Bangladeş’in yetiştirdiği tarihçi kimliği ile uluslararası tanınan bir akademisyen. Prof. Dr. Rizvi, birçok İngiliz ve Amerikan üniversitesinde ders verdi.

Oxford ve Harvard gibi üniversitelerde uzun yıllar çalışmalar yürüten Prof. Dr. Rizvi 2009 yılından itibaren Bangladeş Başbakanı Uluslararası İlişikler Danışmanlığı ve Özel Temsilciliği görevini yürütüyor.
861-2

ERKAN ACAR/BUGÜN GAZETESİ

 

Yorum Yapın