Aksaray’da okul ve dershanelere 300 polisle eli tetikte baskın

Aksaray’da okul ve dershanelere 300 polisle eli tetikte baskın

Aksaray’da 6 kurum birden eğitim kurumları ve dershaneleri bastı. Yaklaşık 300 polisle yapılan baskında güvenlik güçlerinin eli tetikte beklemesi dikkat çekti. Hukuka aykırı şekilde bilgisayar harddisklerine el konuldu. Kurumlar suç duyurusu yapacak.

Aksaray’da Özel Sema Eğitim Kurumları’na bağlı okullar ile Sabah Dershanelerine, 300 polis nezaretinde 6 ayrı kurum tarafından baskın yapıldı.

Aksaray Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi nezaretinde, Maliye, İtfaiye Dairesi ile SGK, Çevre ve Şehircilik, Tarım İl Müdürlüğü’nden oluşan ekipler, eğitim kurumlarındaki evrakları inceleyip tutanakla kayıt altına aldı.

DENETİME AÇIK

Kurumların, son 2 yıldır kesintisiz sık sık ilgili kurumlarca çeşitli denetimlerden geçirdiği belirtildi. Polisler, görevlerinin 6 ayrı kurumdan gelen görevlileri korumak ve güvenliklerini sağlamak olduğunu iddia etti.

Kurumların avukatı Sebahattin Batur, müvekkili olan kurumlarının denetimi için gelen herkese kolaylık sağladıklarını ve denetime de açık olduklarını belirtti. Batur, “Yapılanlar tamamen hukuksuz ve art niyetli. Kurumlarımız denetime açık. Herkes gelip denetleyebilir. Bu okullar hep başarılarıyla adında söz ettirmiş ve herkesin teveccühünü almıştır. Bu kurumlarda hiçbir zaman kötü ve art niyetli bir işlem olmamıştır” dedi.

AMAÇ İMAJIMIZI ZEDELEMEK

Denetlemenin yapıldığı Sema Eğitim Kurumları Müdürü Mehmet Ali Akbaş denetlemenin sadece kendi kurumlarına yapılmasını dikkat çekti.
Özelikle okulların kayıt döneminde yapılan bu baskınlarla veli ve öğrenciler üzerinde olumsuz etki oluşturmak ve eğitim kurumlarının imajının zedelenmesinin amaçlandığını söyledi. Akbaş, “Bizim alnımız açık, hiçbir eksiğimiz yok. Herkes denetleyebilir. Biz sadece öğrenci yetiştiriyoruz” dedi.

SPOR ODASINDAKİ TOPLARI BİLE KONTROL ETTİLER

Aksaray Özel Sema İlköğretim Okulu’nun avukatı Erçin Mevlüt Düzgün, paranoyaya dikkat çekti. Düzgün, “Polisler kırtasiyelerde satılan senetlere el koydu. Vergi memurları işlem yapılmamış boş fatura çıktılarını aldı. İtirazlarda bulunacağız” şeklinde konuştu. Baskına gelen polislerin, spor odasında öğretmenlerin basketbol antrenmanı için hazırladığı topları bile ellerine alıp yere vurarak kontrol etmesi dikkat çekti.

CMUK VE VERGİ KANUNU’NA GÖRE SUÇ İŞLEDİLER

Avukat Düzgün, aramaların Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu (CMUK) ve Vergi Usul Kanunu’na (VUK) aykırı olduğuna dikkat çekti. Aramaların savcılık talimatı ile yapıldığını anlatan Düzgün, “Bu CMUK’un 119. maddesine aykırı. Arama için hakim kararı gerekir. Bilgisayarların harddisklerine el koydular.

CMUK’un 134. maddesine göre bilgisayarlardaki şifreler çözülemez ve imaj alınamaz ise harddiskler götürülebilir. Bilgisayarlarda şifre yok. Bu suçtur. Arama VUK’a da aykırı. VUK’un 142. maddesine göre arama için Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararı gerekir. Ancak mahkeme kararı yok. Sadece savcının talimatı var. Bu suçu işleyenler hakkında tutanak tutup gerekli suç duyurusu yapacağız” dedi.

BUGUN.COM.TR
Erkan ACAR- BUGÜN GAZETESİ

Kategori: Güncel Haber

1310 izlenme

Yorum Yapın