Endonezya’daki Türk okullarından başarı üzerine başarı

Türk okulları, dünyanın dört bir tarafında başarıyla hizmet veriyor. Bu okullardan bazıları da Endonezya'da. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Endonezya ziyaretinde “kapatın” dediği Türk okullarının uluslararası başarıları ise saymakla bitmiyor. Öğrenciler, sadece 2015 yılı içerisinde ülkeye toplam 13 madalya kazandırdı.

Endonezya’daki Türk okullarından başarı üzerine başarı

Anadolu insanının çabaları ve büyük fedakârlıkları ile kurulan Türk okulları dünyanın dört bir yanında hizmet veriyor. Tüm dünya adına iyi ve eğitimli insan yetiştirme prensibini benimseyen bu okullar, elde ettikleri başarılara her geçen gün bir yenisini ekliyor. Geçtiğimiz günlerde Google’ın düzenlediği dünya bilim fuarında Bosna’daki Türk okulunun zirveye çıkmasının ardından sevindirici haber bu kez Endonezya’dan geldi.

Uluslararası Astronomi ve Astrofizik Olimpiyatları’na (IOAA) katılan Semesta Türk Okulu öğrencisi M. Ali Syaifudin’in gümüş madalya alması, ülkede büyük sevinçle karşılandı. “Endonezya için dünya ile yarışan” Türk okulları böylelikle, sadece bu yılın ilk 8 ayında ülkeye toplam 13 uluslararası madalya kazandırmış oldu. M. Ali Syaifudin, Jogjakarta şehrindeki dünyaca ünlü Prambanan Tapınağı’nda düzenlenen görkemli törenle madalyasını aldı. Sevincini ailesi, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla paylaşan Syaifudin, ülkesi ve okulu adına büyük gurur yaşadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta ziyaret ederek “kapatın” dediği Türk okullarının uluslararası başarıları ise saymakla bitmiyor. Öğrenciler, sadece 2015 yılı içerisinde ülkeye şimdiden toplam 13 madalya kazandırdı. Yılın ilk 8 ayına 13 uluslararası madalya sığdıran okulların başarısı görsel ve yazılı medyada geniş yankı buldu. Okulların sadece 2015 yılındaki uluslararası başarılarından bazıları şöyle: Geçen ay Danimarka’da düzenlenen 26. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı’nda (IBO) Kharisma Bangsa Koleji öğrencisi Maria Patricia Inggriani, ülkesine altın madalya kazandırdı. Aynı yarışmada Semesta Koleji öğrencisi Hana Fauzyyah Hanidin ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

 

Azerbaycan’da geçen ay sonu düzenlenen 47. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’na (IChO), Sragen Koleji adına katılan Abdul Hamid, ülkesine gümüş madalya ile döndü. Kazakistan’da düzenlenen uluslararası Info-Matrix olimpiyatında Mutiara Syarisa ve Alya Sarah Maulida, altın madalya kazandı. Gürcistan’da düzenlenen Uluslararası Genç Mucitler Proje Olimpiyatı IYIPO’dan Malinda Hestiyana ve Fairuziah Hetizta isimli öğrenciler gümüş madalya, Endonezya’da düzenlenen Uluslararası Bilim Projeleri Olimpiyatı ISPRO’da Dinda Clarissa Aulia ve Klarina Elsa Siti Sarah isimli öğrenciler altın, Adelia Suryani ve Hasnarianti Ramadhani de gümüş madalya kazandı. Tayland’da düzenlenen ASEAN Bilim Projeleri Olimpiyatı ASSPC’te Muhammad Zafran bronz madalya kazandı.

 

SELİM ÇAĞLAYAN CAKARTA, CİHAN
9 Ağustos 2015, Pazar

Yorum Yapın