Aldığım ödül dünyadaki Türk okulları adına önemli bir adım

Aldığım ödül dünyadaki Türk okulları adına önemli bir adım

Google Science Fair 2015’te düzenlenen “İlham Veren En İyi Öğretmen” yarışmasında Aydan Meydan birinci oldu. Bosna-Hersek’teki Türk kolejinde 7 yıldan beri öğretmenlik yapan Aydan öğretmen, “Her zaman yaşamımızın merkezinde okulumuz ve öğrencilerimiz var.” diyerek, öğrencilere verdikleri değeri anlatıyor.

Bosna-Hersek’te bu sene düzenlenen ‘Bosepo Proje Yarışması’na öğrencileri Anela Arifi ve Ilda İsmail ile katılan Aydan öğretmenin projeleri bir hayli ilginç. Proje, tavuk tüylerinden hidrojen depolama malzemesi ve biyodizel üretmek için iki reaktörlü bir sistemi temel alıyor. Öğrencilerin, Aydan öğretmen ile birlikte geliştirdiği bu proje, Google Science Fair 2015 elemelerinde ilk 20’ye girdi. Aynı zamanda Google, bu projelerin arkasındaki gizli kahramanları bulmak için “İlham Veren En İyi Öğretmen” dalında bir yarışma başlattı. Aydan öğretmen, yarışmada İlham Veren En İyi Öğretmen seçildi. Ödülünü ise ABD’de San Francisco’da kendi öğrencilerinin elinden aldı. Bu başarı sayesinde Google, okula 5000 dolar lego eğitim seti ve 10 bin dolar sınıf bursu verdi.

Aksiyon Dergisi’ne konuşan Aydan Meydan, “Bu ödülü almam dünyanın çeşitli yerlerindeki Türk okulları adına güzel bir adım. Bu özveriyi dünyanın dört bir yanındaki Türk okullarındaki öğretmenler gösteriyor. Ben bu ödülü onlar adına aldım.” dedi. Mesleğin temel ilkesinin, öğretmenliği ve öğrencileri sevmek olduğunu söyleyen Aydan öğretmen, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Bosna-Hersek’teki Türk kolejinde 7 yıldan beri öğretmenlik yapıyor. Aydan Meydan, “Öğrencileri doğru yönlendirmek çok önemli, ‘neyi isterseniz yapabilirsiniz, sadece isteyin’ demekti bizim yaptığımız.” diyor.

Aydan öğretmen, Bosna’da savaş zamanında Türkiye’den gelen öğretmenlerin fedakarlıklarının insanların dilinde olduğunu da hatırlatıyor. Hafta içi tüm gününü, okulda ya da yurtta öğrencilerle birlikte geçiren Aydan hoca, bazen okul içinde bazen de okul dışında programlar düzenliyor, “Her zaman yaşamımızın merkezinde okulumuz ve öğrencilerimiz var.” diyen Aydan Meydan, “Biz öğretmen değil, eğitimciyiz. Bir eğitimci, sınıfta dersini anlatıp orada bırakmaz öğrencisini. Ona değer verdiğini, onu sevdiğini hâl ve hareketleriyle hissettirir, evrensel ahlâk değerlerini aktarmaya çalışır.” diyor.

Her öğrenci benim için özeldir

“Nasıl bir öğretmensiniz?” şeklindeki soruya Aydan Meydan, “Genel itibarıyla hayli enerjik biriyimdir. Hareketli, sesli olmayı severim sınıfta. Çocuklara şakalar, sürprizler yaparım. Aramızda çok keyifli espriler dolaşır. Çocukların uykusu gelmez. Derse odaklanmaları benim için çok önemlidir. Her çocuğun kapasitesine göre bir şeyler öğrenmesini beklerim. Dersi derste öğrenmenin önemini bilirim ve bunu sağlamaya çabalarım. Her öğrenci benim için özeldir.” diye cevaplıyor.

Projeleri süresince Aydan hocanın kendilerini yalnız bırakmadığını ifade eden, ödül kazanan öğrencilerden Anela Arifi ise matematik hocası hakkında şöyle konuştu: “Her şey iyi olacak, siz merak etmeyin” diyordu ve her şey iyi de oluyordu! Projemiz çok önemliydi. Okulumuzun laboratuvarı yetersiz kaldı. Bosna’daki bilim insanlarına, öğretim görevlilerine yüzlerce e-mail gönderdik. Sadece iki kişi geri döndü. Kimse inanmadı yapmaya çalıştıklarımıza. Aydan hoca ‘Merak etmeyin, her şeyi yapacağız, laboratuvar da bulacağız.’ dedi ve buldu. Aydan hoca, kendimizi sanki onun çocuklarıymışız gibi hissettirdi hep.”

ZAMAN.COM.TR – İSTANBUL
8 Ekim 2015, Perşembe

Yorum Yapın