Hicret, Hasret ve Vuslat Demektir

Senegal’den Vicdan İzol Hanımefendi anlatıyor:

Hicret, Hasret ve Vuslat Demektir

Senegal’den Vicdan İzol Hanımefendi anlatıyor:

Valizlerini havayolu yetkililerine teslim etmek için sırasını beklerken heyecanı her halinden belli olmaktadır Safiye Teyze’nin. Gözünün nuru gül goncasını hizmet ettiği diyarlarda görmek için düşmüştür yollara. Tenleri gibi bahtları da kara olan insanların ikbalini ağartmak için yıllar önce göndermiştir Tuba’sını tam da bu noktadan o uzak diyarlara. Şimdi de kendisi gitmektedir yaz tatillerinde geldiğinde kızından defaatle dinlediği kara kıtanın o çorak topraklarına.

Resmiyet kokan tok bir sesle uyanır Safiye Teyze daldığı özlem dolu hülyalardan. Görevli memur önündeki yolcunun valizindeki fazlalığı tespit etmiş, ikaz etmektedir bütün ciddiyetiyle. Bir kaç kilogram için bu kadar resmiyet dolu sözler sarf eden kişi kızına, damadına, doğacak torununa götürmek için tıka basa doldurduğu valizlerini görünce kendisine neler söyleyecektir acaba. Korkusu boşunadır, sırası geldiğinde aynı görevli valizlerini tartmaya bile gerek duymadan sanki VIP yolcuymuş gibi hızla uçuş kartını çıkarıp teslim eder Safiye Teyze’ye. Rabbine şükredip, kısık bir sesle kendi kendine biliyorum yavrumun hizmet aşkının bir lütfu olarak takdim ediyorsun bütün bu kolaylıkları bana der.

Uçak gökyüzüne doğru süratle havalanırken Safiye Teyze çoktan maziye yelken açmaya başlamıştır bile.  Tuba’nın liseyi bitirdiği gün gelir aklına birden. O gün, o küçük kız anneciğim Moritanya’ya gitmek istiyorum, hem orada üniversite okumak, hem de yeni açılan Türk Okulu’nda belletmenlik yapmak niyetindeyim diye yaşından büyük bir taleple çıkmıştır karşısına.

Moritanya neresidir, orada kimler yaşar, ne yerler, ne içerler hiç bilmez ama bu ulvi talebe karşı durmak ta istemez. Aferin kızım, senin gibi bir kızım olduğu için kendimi talihli hissediyor ve seninle gurur duyuyorum diyerek gözlerinden öperek gönderir goncasını.

Kızı Allah rızası için hicret etmiş, Safiye Hanım da sırf Allah rızası için onun yokluğuna sabretmiştir. Allah’ın kendi rızası için yapılan hiçbir fedakârlığı karşılıksız bıraktığı görülmemiştir. Yolunda hizmet etsin diye gönderdiği tek evladını iki eder Allah. Moritanya’nın ilk belletmeni Tuba Hanım, Moritanya’ya gelen ilk öğretmenlerden Cihan Bey’le dünya evine girer.

Hicret’in bir araya getirdiği bu güzide çiftin yeni hizmet yurdu  Senegal’dir artık. Tertemiz duygularla ikinci hicret için düşerler yollara. Genç çifti Allah Senegal’de hicret meyvesi ile taçlandıracaktır. Safiye Hanım kısa süre sonra anneanne olacaktır. Bu yolcuğun sebeplerinden bir tanesi de torununun dünyaya gelişi esnasında kızının yanında olmaktır.

Uçak aynen kızının hicret rotasını takip eder. Önce Moritanya’ya inip, yakıt ikmali yapar. Uçağın daracık penceresinden Tuba’sının beş senesini geçirdiği ülkeye merakla bakar Safiye Teyze. Görünen küçük havaalanının dar pistinden başkası değildir. Ama gördüğü o daracık pist bile duygularını şahlandırmaya yetmiştir.

Henüz yirmisine gelmemiş yavrusunu Allah rızası için gönderdiği hicret vatanı demek burasıdır. Tuba’nın “Anne öylesine bakarsan çölün ortasında iki katlı evlerden oluşan asfaltın olmadığı tipik bir Afrika ülkesi görürsün ama dikkatle nazar edecek olursan ibadetlerine düşkün takvalı insanlardan müteşekkil bir yurt bulursun.” dediği Moritanya

Yıllarca dualarından Moritanya’yı eksik etmemiştir, kızının isminden hemen sonra dualarına buraları eklemiştir.  İstisnasız her namazdan sonra ismini andığı bu küçük ülkeyi daracık bir camdan bile olsa görmek ne kadar da büyük bir hazdır. Ama artık dualarında Moritanya ile birlikte Senegal de vardır. Uçak Senegal’e doğru havalanırken anlamlı bir tebessümle son bir kez de yukarılardan bakar Safiye Teyze takvalı insanların ülkesine.

Bir saatlik kısa bir yolculuktan sonra pilotun o beklenen anonsu duyulur. Uçak Dakar Havalimanı’na inmek üzere alçalmaya başlamıştır. Uçağın alçalması Safiye Teyze’nin duygularının coşması manasına gelmektedir. Karmakarışık olan duygularının içerisinde en belirgin olan iki tanesi hasret ve vuslattan ibarettir.

Bir Sonraki Yazı: İkinci Hicret ve Hizmet Yurdu Senegal

 

Arif Özutku
www.arifozutku.com
twitter: @arifozutku

 

1280 izlenme

Yorum Yapın