Türk okulları bu ülkenin gurur kaynağı oldu..

Türk okulları bu ülkenin gurur kaynağı oldu..

Afganistan’da faaliyet gösteren Türk okulları destan yazdı. 2015’teki olimpiyatlarda 154 madalya kazanan öğrencilere Milli Eğitim Bakanı gurur madalyası taktı. Okul müdürünü takdir belgesiyle ödüllendiren Bakan, “Türk okulları Afgan çocukları eğiterek başarılarıyla dostluğumuzu taçlandırdı” dedi.

Başkent Kabil’deki Afgan-Türk kız okulunda düzenlenen törene Milli Eğitim Bakanı Dr. Esedullah Hanif Belhi, Senato Başkan Yardımcısı Muhammed Alim Ezidyar, Afgan Türk Çağ Eğitim Kurumları (ATCE) Yönetim Kurulu Başkanı Numan Erdoğan gibi isimlerin yanında bürokratlar, akademisyenler, öğrenci velileri ve öğretmenler katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Dr. Esedullah Hanif Belhi, okul müdürüne takdir belgesi, öğrencilere ise madalya verdi.

DOSTLUK DEVAM EDECEK

Bakan Belhi törendeki konuşmasında “Bugün çok mutlu bir gün. Türk dostlarımızın desteğiyle Afgan öğrencilerimiz, uluslararası olimpiyatlarda büyük başarı elde etti.” dedi. Afgan ve Türk halkının geçmişten bugüne ortak dini-kültürel bağlarla dostluğunu devam ettirdiğine dikkat çeken Bakan Belhi, bunun en güzel örneğinin “Türk okullarının Afgan çocuklarını eğiterek başarıyla taçlandırması” şeklinde açıkladı.

DİSİPLİN VE KALİTELİ EĞİTİM

turk-okullari-afganistanin-gururu-oldu-154-madalya-kazandilar_afganbBakan Belhi Türk okulları hakkındaki övgü dolu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an hepimiz bu dostluğun şahidiyiz. Sadece bir senede yüzden fazla madalya kazanmışlar. Her bir vilayete gittiğimde oradaki Türk okullarının başarısını görüyorum. Disiplinli ve kaliteli eğitim veriyorlar.” Bakan Belhi ayrıca altın madalya kazanan öğrencilere ödüllerini verdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Takdir Belgesi’ni ATCE Yönetim Kurulu Başkanı Numan Erdoğan’a takdim etti.

Afgan öğrenciler de yaşadıkları duyguları anlattı. “Olimpiyata Afga-nistan’dan bir kız olarak katıldığımda oradakiler şaşırıyordu” diyen ve ülkesine altın madalya ile dönen Kabil Afgan Türk Kız Lisesi öğrencisi Meryem, kendisini yetiştiren öğretmenlerine ve teşvik eden ailesine teşekkür etti.

4 BİN 575 MEZUN VERDİ

Açılış konuşmasını yapan ATCE Yönetim Kurulu Başkanı Numan Erdoğan öğrencilerin 2015 yılındaki çeşitli uluslararası bilim olimpiyatlarından 154 madalya aldıklarını ifade ederken, büyük başarıya imza attıklarını kaydetti.

Erdoğan, “Bu okullarda 185 Türk öğretmen ve 653 Afgan öğretmen hizmet vermekte. Türk okulları faaliyete başlamasından bu yana 4 bin 575 mezun verdi. 2014 yılında 598 öğrenci bu okullardan mezun oldu” dedi.

Senato Başkan Yardımcısı: BU ÖĞRENCİLER HEP BİRİNCİ!

Afganistan Senato Başkanı Yardımcısı Muhammed Alim Ezidyar da Türk okullarında verilen eğitimi övdü. Ezidyar, “Türk okulları, Afganistan’ın eğitimine büyük katkı sağlıyor. Öğrencilere okul derslerinin yanında Müslüman toplumun bilmesi gereken ahlak dersleri veriliyor” ifadelerini kullandı.

BUGÜN GAZETESİ

 

Yorum Yapın