Türk Okulu İle Türkiye Hakkında Yanlış Bildiklerimizi Düzelteceğiz”

Türk Okulu İle Türkiye Hakkında Yanlış Bildiklerimizi Düzelteceğiz”

”Türk Okulu İle Türkiye Hakkında Yanlış Bildiklerimizi Düzelteceğiz”Brezilya genelinde varlığını devam ettiren ve yaptığı faaliyetlerle iki ülke arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi amaçlayan Brezilya Türkiye Kültür Merkezi (CCBT), Rio de Janeiro Hükümeti ile eğitim anlaşması yaptı.

Eğitim Bakanı Antonio Neto’nun katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısında, CCBT yetkilileri eğitimcilere Türkiye sunumu yaptı. Türkiye’nin tarihi, kültürel ve demografik yapısının anlatıldığı sunumda, Hizmet Hareketi’nin 160’dan fazla ülkede gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerine değinildi.

Gerçekleştirilen sunumun ardından konuşan Bakan Neto, “2012 yılından bu yana CCBT ile yapılan ikili görüşmelerin neticesinde Eyalet Lisesi’nde uygulamaya konulan Türkçe dersleri, bugün yeni bir okul projesi olarak şekillendi. Brezilya-Türkiye Kültürlerarası Lisesi’nde öğrenciler Türkçe, İngilizce, Fizik, Robotik Bilgisayar gibi derslerin yanında kültürlerarası alışveriş imkanı bulabilecek. Okul sayesinde Türkiye ve Ortadoğu hakkında yanlış bildiklerimizi düzelteceğiz ve yeni şeyler öğrenebileceğiz.” şeklinde konuştu.

“Charter School” modeliyle hizmet verecek Brezilya-Türkiye Kültürlerarası Lisesi, 2016 yılının Şubat ayında faaliyete girecek. Öğrencilere Türkçe dersinin yanında İngilizce olarak Robotik Bilgisayar eğitimi verilecek. Okul, Duque de Caxias kentinin Jardim Gramacho bölgesinde eğitim-öğretim hayatına başlayacak.

Ders verecek olan eğitimciler, öğrenciler arasında uyumun sağlanması adına şehirdeki diğer öğretmenlerden farklı olarak sadece Brezilya-Türkiye Kültürlerarası Lisesi’nde çalışabilecek. Rio Eyaleti’nin Eski Valisi Sergio Cabral ve 2014 yılında yılın eğitimcisi seçilen Eski Milli Eğitim Bakanı Wilson Risolia’nın girişimleriyle başlayan projenin, ilerleyen yıllarda yeni okullarla devam ettirilmesi hedefleniyor.

CİHAN
10 Kasım 2015

Yorum Yapın