KAZAKİSTAN’DAN TÜRK OKULLARI HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA

KAZAKİSTAN’DAN TÜRK OKULLARI HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA

Kazak ekonomist Oljas Kudaybergenov, Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Nevzat Uyanık’ın Kazak-Türk Liseleri’nin kapatılması yönünde yaptığı açıklamalarını Kazakistan’ın içişlerine karışmak olarak değerlendirdi. Türkiye’nin Kazakistan’da faaliyet gösteren Kazak-Türk-Liseleri’nin kapatılması yönünde bu ülkeye son günlerde sürekli baskı yaptığına dikkat çeken Ekonomist Kudaybergenov, liselerin kapatılmasının Kazakistan’ın kendi vatandaşlarının zararına olacağını vurguladı.

Türk Büyükelçi’nin: “Türkiye’nin Kazak-Türk-Liseleri ile hiçbir bağı yoktur.” ifadesini değerlendiren Oljas Kudaybergenov: “Sayın Büyükelçinin açıklamalarına bakarsak, Türk hükümeti KTL’lerin kapatılması için baskı yapmayı düşünmekte. Ancak bu tutum Kazakistan’ın içişlerine müdahaledir. Kazak-Türk-Liseleri’nin Türkiye ile alakası yoksa bunu neden problem yapıyorlar. Ve bizden neden bu okulların kapatılması yönünde bir karar vermemizi bekliyorlar. Eğer KTL’lerden “Türk” ifadesini kaldırırsak Büyükelçi liseleri rahat bırakacak mı? Türk Hükümeti için Kazakistan’ın durumunun bir önemi yok mu? Türkiye’nin isteklerinin kabul edilmesi için bizim vatandaşlar kurban mı edilecek? diye sordu.

www.qamshy.kz internet sitesinde yer alan haberde, Türkiye’de yaşanan olayların Kazakistan’ı etkilememesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Oljas Kudaybergenov: “Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi eğer iyiniyetli ve dost ise bu durumu öncelikle dikkate almalıdır.” dedi.

Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Astana’da yaptığı basın toplantısında Kazakistan’da faaliyet gösteren Kazak-Türk-Liseleri’nin Türkiye ile herhangi bir ilişkisi olmadığını ifade etmişti.

29 Temmuz, 2016

2037 izlenme

Yorum Yapın