spor web tasarim film film izle haberler sinema haberleri filmi izle
Anasayfa
Moskova'da tarihi gün, Ruslar, Türkçe için yarıştı. Yazdır E-posta

ImageMoskova tarihî günlerinden birini yaşadı. Ülkenin farklı bölgelerindeki okullarda eğitim gören öğrenciler, Türkçe Olimpiyatı'nda ter döktü. Rusya'da 3. kez düzenlenen yarışmaya katılan gençler, dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı. Finale yükselen 205 öğrenci, konuşma, yazma, şiir, şarkı, genel kültür, makale ve resim dallarında dereceye girmek için önceki gün kıyasıya yarıştı.

 

Aylardır olimpiyata hazırlanan öğrenciler, Rus ve Türk akademisyenlerden oluşan jürinin karşısında kabiliyetlerini sergiledi. Kubat'ın 'Bugün' isimli şarkısıyla yarışmaya katılan İrina Paşenko birinci seçildi. St.Petersburg 664 No'lu Uluslararası Rus-Türk Koleji öğrencisi Anastasya Aksençik, Fikret Kızılok'un 'Gönül' parçası ile ikinci oldu. Yabancı Diller Kütüphanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen tören, şiir kategorisinde de nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu. St.Petersburg Tolerans Dil Merkezi'nden Tatyana Saykova, 'İstanbul' şiiriyle birincilik kürsüsüne yükseldi. Türkiye Büyükelçiliği'nin himayesinde gerçekleşen olimpiyatta dereceye girenler, madalya ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Bu öğrenciler 25 Mayıs-3 Haziran tarihlerinde Ankara ve İstanbul'da düzenlenecek 5. Türkçe Olimpiyatı'na katılma hakkı kazandı. Yarışmada duygulu anlar yaşayan Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, ortaya çıkan tablodan büyük gurur duyduğunu söyledi.

ImageRusya Federasyonu 3. Türkçe Olimpiyatı coşkulu bir törenle kutlandı. Türkçe öğrenimini teşvik etmek ve Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunmak amacı ile Rusya'nın farklı bölgelerinde Türkçe öğrenen binlerce Rus öğrenci arasından seçilen 205 yarışmacı Moskova'da iki gün süren yarışmalarda Türkçe için ter döktü. Her geçen gün ilginin arttığı olimpiyat yarışmalarına bu yıl 23 farklı kurum kendi seçmelerini yaparak 205 öğrenci ile final yarışmalarına katıldı.

2005 yılında 10 kurumla birincisi düzenlenen olimpiyatlara geçen yıl 15 kurum katıldı. Bu yıl elemelere Rusya'nın farklı bölgelerinden 25 kurum katıldı. Türkçe Olimpiyatı Rusya Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği himayelerinde, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü, Uluslararası Tolerans Eğitim Vakfı, Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Üniversitesi, Rusya Devlet Kütüphanesi Doğu Edebiyatı Merkezi ve Rusya Yabancı Diller Kütüphanesi gibi birçok kurumun katkısı ile gerçekleşti. İki gün süren elemelerden sonra tüm kategorilerde ilk üçe giren öğrenciler hünerlerini Rusya Yabancı Diller Kütüphanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle sergiledi.

Image

Şarkı yarışmasında Novosibirsk Devlet Üniversitesi'nden İrina Paşenko, Kubat'ın 'Bugün' parçası ile birinci olurken, St.Petersburg 664 No'lu Uluslararası Rus-Türk Koleji öğrencisi Anastasya Aksençik, Fikret Kızılok'un 'Gönül' parçası ile ikinciliği elde etti. Aynı okuldan üçüncü olan Dimitri Skakinov, Kenan Doğulu'nun 'Baş Harfi Ben' adlı parçası ile dinleyenleri coşturdu. Şiir dalında St.Petersburg Tolerans Dil Merkezi'nden Tatyana Saykova, 'İstanbul' adlı eserle birinciliği aldı. Rusya Devlet Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden Grigori Lugavoy, Aşık Veysel'in 'Dostlar Beni Hatırlasın' şiiriyle ikinci oldu. Saratova Devlet Üniversitesi'nden Anastasya Firsekova da Yahya Kemal Beyatlı'ya ait 'Sessiz Gemi' çalışmasıyla üçüncülük koltuğuna oturdu.

Makale yarışmasında finale katılan 11 kişi arasından seçilen üç makalede Rus yarışmacılar, Rusya-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi için önerilerde bulundu. Makale yarışmasında Moskova Devlet Üniversitesi'nden Elmira Agayova birinci oldu.

UNESCO'nun 2007'yi Mevlânâ yılı ilan etmesi dolayısıyla 'Mevlânâ' temalı resim yarışmasına 28 ressam katıldı. Moskova Devlet Sanat Üniversitesi'nden başarılı öğretim görevlilerinden oluşan jürinin verdiği kararda St.Petersburg'dan Fahri Kemal Mahmudova 'Pervane' adlı tablo ile birinciliği elde etti.

'Büyük gurur duydum'

Türkiye Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, yaşanan tablodan büyük gurur duyduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı iki ülke arasında eğitim ilişkilerinin gelişmesine ve Türkçe öğretimine katkı sağlayan başarılı on eğitimciyi teşekkür belgesi ile ödüllendirdi. Eğitim Müşaviri Dr. Mahmut Bozan, "Bu öğretmenlerin her birini Milli Eğitim Bakanlığı teşekkür belgesi ile ödüllendirdim. Çünkü bunu hak ediyorlar." dedi.

Rusya Federasyonu Türkçe Olimpiyatı Jüri Başkanı Türkolog Prof. Dr. Dimitri Vasiliyev, "Bütün çabamız dostluğumuzun en iyi dönemini yaşamak." dedi.
 
Faruk Akkan
02 Nisan 2007, Pazartesi
http://www.zaman.com.tr/

 

 
< Önceki   Sonraki >

Palyaş

Resim Albümü

Köşe Yazıları

Haber Yorumları

RSS

Kimler Online

Yazı Arama

Video Arama

Sayaç

1 Haziran 2006'dan buyana 12409737 ziyaretçi
Advertisement

Haber Listesi