spor web tasarim film film izle haberler sinema haberleri filmi izle
Anasayfa
Orta Asya steplerinde bir Türk okulu Yazdır E-posta

Image Bir Türk firmasının yeni açılışlarına katılmak ve bu ülkede faaliyete başlamasının 15’inci yıl kutlamalarında bulunmak amacıyla Kazakistan dayım.   Bir grup gazeteci arkadaşla birlikte.

Başkent Astana, İstanbul’dan 5,5 saat uçak mesafesinde. Şirketin asıl sanayi tesisleri, başkentten 600 kilometre uzakta. Kuzeyde, Rusya sınırına 50 kilometre mesafedeki Petropolask’ta.

Yolun 5 saat olduğu söyleniyor. Minibüs irisi bir araçla yola koyuluyoruz. İlk şoku, 2 saat sonra ihtiyaç molası verdiğimizde yaşıyoruz. Durduğumuz yer, yol kenarında bir küçük kulübenin olduğu geniş bir park alanı.

Şirketin tecrübelileri, hiç beklemeden kulübenin arka taraflarına geçiyor. Bilgiye ulaşmanın en kolay yolunun, tecrübelilerin ayak izlerini takip etmek diye düşünerek peşlerinden gidiyorum.

Çamurları çiğneyerek ilerliyoruz. Etrafta sağa sola serpiştirilmiş, ahşapla çevrili kulübeler görülüyor. Önümden ilerleyen, bunlardan birini açmaya çalışıyor. Ama açılmıyor. Hemen yanındakine gidiyor. Bir süre içerde kalıyor.

Ben ön tarafta bekliyorum. Bu sırada, kafilenin başkanı genç hanım geliyor. Espriyle takılıyor. “Tuvalet kuyruğu mu?” diye. Başımı emme basma tulumba gibi hızlı hareketlerle “evet” anlamında öne arkaya sallıyorum.

İçerden çıkan bey, “Girilecek gibi değil” diyor ve ilerliyor. Genç bayan, “Altımıza yapacak halimiz yok ya!” diye ortaya bir laf ediyor. İçeri doğru girer gibi bir hamle yaptıktan sonra hızla geri çekiliyor.

Ben yine önümdekinin tecrübesini kullanmak istiyorum. Bakmaya bile yanaşmıyorum.
Aracımız yola koyuluyor. İki saate yakın daha yol alıyoruz. Bu kez yemek molası için. Yol kenarında bir öncekinin benzeri bir yer buluyoruz. Şirketin özenle hazırladığı bol kepçe kumanyalarımızı alıyoruz.

Kimimiz araçta kimimiz, yeni yağmurun çamura dönüştürdüğü yol kenarında yemeye koyuluyoruz. Kumanyalar, Kazakistan’ın en lüks otelinin hazırladığı kumanya. Yeme ortamı ise piknik usulu.

Ama grupta bulunan yaklaşık 15 kişi, içinde bulunduğumuz durumu dert etmeyip keyif almaya çalışıyor. Ne var ki ihtiyaç giderecek bir ortam yok.

Çaresiz yola devam ediyoruz. Tuvalet ihtiyacı bu kez daha şiddetlenmiş durumda. Açlık ihtiyacını bastırırken, sıvı almamaya çalışıyoruz. Ama idrar torbasının aleyhine genişleyen mide ve geçen zaman dışarı çıkma ihtiyacını daha şiddetli hale getiriyor.

Aracımızın 70-80 kilometre hızla gidiyor olmalı. Hava yağışlı. Yol bozuk…

Birbirimize ihtiyacın şiddetinden söz ediyoruz. Aramızda henüz kıyafet değiştiren olmadığına göre, durum faciaya dönüşmüş değil henüz.

Aracımızda Zaman Gazetesi’nin Kazakistan temsilcisi bulunuyor. Ahmet Alyaz, durumdan vazife çıkarıyor. Önündeki ile sessiz birkaç bir şey konuştuktan sonra cep telefonunu çeviriyor.

“Orhan Bey… Biz Türkiye’den gelen bir grup gazeteci arkadaşla birlikte Petropavkovsk’a gidiyoruz. Gökçetav’da (Gökçedağ) bir çay molası vermek istiyoruz. Yalnız arkadaşlar, çayın poşet değil demleme olmasını arzu ediyor. Biz 110 kilometre mesafedeyiz” diyor.

Araçtan bir alkış sesi yükseliyor. Akşam sofrasında içkiyi fazla kaçıran Hürriyet yazarı, yol boyunca uyuyor. Yemek molasından sonra, bu alkış sesiyle ikinci kez uyanır gibi oluyor.
Sanki daha bir güç kazanmış gibi yola gidiyoruz.

Gökçetav girişinde bekliyoruz. Bir araç gelip bize eskortluk ediyor. Akşam, yemek boyunca Fethullah Gülen adına her türlü yakışıksız ifadeyi kullanan Hürriyet yazarı, yol arkadaşlarının tabiriyle, “bir anda araçtakileri satıyor”. Hemen öndeki otomobile geçiyor. Kısa da olsa rahat etme düşüncesiyle.

Okulun girişinde gülen yüzleriyle karşısındakileri rahatlatan insanlar karşılıyor. Araçtakilerden kimi sarılıp kucaklaşıyor, kimi sıcak bir merhaba demekle yetiniyor.
Ayaküstü sohbet başlarken, ihtiyacı şiddetli olanlar, tuvaletin adresini soruyor. Okulda herkesin ihtiyacını bir anda giderecek kadar tuvalet bulunması ne güzel bir şey.

Uzun koridordan geçip üst kata çıkıyoruz. Ayakkabılarımızı çıkarıp büyük bir salona giriyoruz. Erzincanlı Okul Müdürü Doğan Ocak, okul hakkında bilgi veriyor.

Bu yıl 44 öğrenci alınacağı açıklanmış. 430 başvuru olmuş. Alım sınavla olmuş ama, veliler, çocuklarının kaydını yaptırabilmek için hatırlı insanları araya sokmaya çalışmış.

Türkiye’deki eğitim sistemine göre, öğrenciler 7’nci sınıftan itibaren bu okullara alınıyor. Öğrenciler ilk yıl haftada 17 saat İngilizce, 6 saat Kazakça ve 7 saat Türkçe eğitim görüyor.
Kazak çocuklar dahil hepsinin ana dili ise Rusça. Sonrasında eğitim, üç farklı dilde sürüyor. Sayısal bilimler İngilizce, yerel bilimler Kazakça, genel bilimler ise Türkçe öğretiliyor. Öğrenciler, okulu bitirdiklerinde 4 dili bilerek mezun oluyorlar.

Çaylarımızı içip kurabiyelerden tattıktan sonra Orhan Ocak, iki yardımcısı Kazak genç ile birlikte koridordaki sınıflardan birine bizi davet ediyor.

Sınıfa önce ben ve kameraman arkadaşım giriyoruz. Birkaç cümle ile kendimizi tanıtıyorum. Okulu, öğretmenleri ve öğrencileri tanımaktan dolayı duyduğumuz memnuniyeti paylaşıyorum.

Bu sırada grubun kalan kısmı da sınıfa giriyor. Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, sınıfı adımlayıp en arkadaki bir öğrenciye soruyor:

“Türkiye dendiğinde aklına ne geliyor?” Öğrenci, gayet sakin cevap veriyor. “Atatürk”.

Yalçın Bayer, istediği karşılığı alamamanın hayal kırıklığı içerisinde. Bir başka öğrenciye soruyor. “Türkiye’de en çok görmek istediğin yer neresi?” Bu araya sıkıştırılmış geçiş sorusundan sonra, içini kemiren asıl soruyu öteki öğrenciye daha açık soruyor.

“Fethullah Gülen’i tanıyor musun?” Öğrenciden, “Hayır” karşılığını alan Yalçın Bayer, “Everaka/buldum” diyememenin şaşkınlığı ile sınıftan çıkıyor.

Okul önünde toplu fotoğraf çektiriyor ve sıcak bir uğurlama ile yola koyuluyoruz.
Aracımız, Gökçetav’ın çıkışında yakıt ikmali için yeniden duruyor. Araçtakilerin bir kısmı aşağı iniyor. O zamana kadar ülkedeki Türk okulları ile ilgili hiçbir şey konuşmayan aramızdaki şirket üst düzey yöneticileri, başlıyorlar anlatmaya.

Bu okullardan çıkan öğrencilerin başarılarından, dürüstlüklerinden, çalışkanlıklarından söz ediyorlar.

“Biz şirketimizde bu okullardan gelenlere öncelik veriyoruz. Çünkü, çalmıyorlar, çırpmıyorlar. İşi gönül rahatlığıyla teslim ediyoruz. Yalnız biz değil öteki Türk şirketleri de aynı. Hatta ülkede yatırım yapan Batılı şirketler için de buralardan mezun olanlar tercih sebebi.”

Yolculuğumuzun kalan kısmında öğreniyoruz ki, Kazakistan’da 24 Türk okulu var. Bu okullarda 5 bin öğrenci öğrenim görüyor. Geçen yıl ülke genelinde yapılan bilim olimpiyatlarında, 18 dereceden 14’ünü bu okullarda öğrenim gören öğrenciler kazanmış.

Türk okullarının, yalnız şirketler için değil, yolda zaruret hali için de gerekli olduğunu yaşadığımız tecrübe ile öğreniyoruz.

ÜNAL TANIK
 Haber7.com

http://www.haber7.com/artikel.php?artikel_id=134387

 

 

Yorumlar 

 
-1 #13 tomris 21-05-2014 10:35
Merhabalar. Astanada turk ilk ogretim okulu varmi.? Varsa parasi ne kadar.? Benim 2 evladim ilk okula gidiyor. lutfan bilginiz varsa paylasirmisiniz . Onceden tesekkurlar
 
 
0 #12 OMER 30-12-2012 18:09
S.A. SEVGI VE SAYGILARIMI SUNUYORUM AMCALARIM KAZAKISTANDA YASIYOR KARAQANDA SEHRINDE OKULUNUZ VARMI? FIYAT NE KADAR YURDLA BERABER? DOLAR OLARAK? KACINCI SINIFDAN ORENICI ALIYOSUNUZ?
 
 
+1 #11 zeynep 26-12-2012 18:07
ya ben mersinede oturyom ben orya gidecem aktav ya benim illk okula gidiyor 1si sınıfa varmı bilen varsa yaznı
 
 
0 #10 aybüke ve meryem 02-11-2012 04:50
okulumuzu seviyoruz
 
 
+1 #9 isimsiz_cdi 09-10-2011 16:35
ben kisa bir zaman sonra ailemle birlikte kazakistana gidecegim.. su an turkıyedeym.. İlkögretm 7. sınıf ogrencisiym.. Egitimimi orada devam ettirmk zorundaym fakat oradakı Turk okullari hakkinda hicbir bilgim yok.. baskentte bulunan, önerdiginiz turk okulu varmi acaba ayrintili bir sekildee .. ;) Simdiden tskk. Sevgilerimle ...
 
 
0 #8 isimsiz cperi 29-08-2011 13:10
Alıntılandı melis.melis:
ya lutfen bana biri ayrintili bi sekilde sahlan kolejini anlatsin.. 2 ay sonra orda ookuycam ama fazla bilgim yok.. okulda turkler varmi
?

melis kacinci sinifa gidiceksin acaba
 
 
+1 #7 melis.melis 03-07-2011 19:56
ya lutfen bana biri ayrintili bi sekilde sahlan kolejini anlatsin.. 2 ay sonra orda ookuycam ama fazla bilgim yok.. okulda turkler varmi
?
 
 
0 #6 Selman Karataş 27-02-2011 09:57
Ben Şahlan Kolejinde okuyorum soyledıklerınız e hak verıorum ama okulun hocaları sayesınde ve derslerı sayesınde başarımız artıyor haklarını koruyalım
 
 
+1 #5 semih gülkırmızı 23-02-2011 15:26
kazakistandaysa n orhan abim gidicegin ilk okul almaata abay pıravdadaki özel şahlan koleji olsun hani türk okulu diolar ya ayıp nası olurmus ord görün türk okulu die geçio ama mezun olunca kazak diploması veriolar buna ne elçilik nede eğitim müşaviri bişey dio demem o ki okul meseleleri boşşşş
 
 
-1 #4 Orhan Kadir 14-02-2011 02:01
Gecici bir sureligine Almaty de bulunmaktayim, buradaki Turk okullarini ziyaret etmek ve sohbet etmek amacindayim, buraya ilk defa gelen birisi icin onerdiginiz okul ya da kisi ismi yazarsaniz sevinirim.. Tesekkurler
 
 
+5 #3 BULENT KARAOGLAN 22-01-2011 09:31
ALMATADA 5 YIL YASADIM. OKULLARI VE NETICESI OLAN GUZELLIKLERI GOZLEMLEYIP TAKTIR ETTM.
FAKAT ORADA COK YOGUN BIR TURKIYE TÜRKÜ NUFUSU VAR.BU NUFUS POTANSIYELINE KARSILIK DEVLETIN BIR OKULU OLMALI VE INSANLAR YILLIGI 4000 DOLARLARA COCUGUNU OZEL OKULA GONDERMEK ZORUNDA BIRAKILMAMALIDI R.OZEL OKUL TEKELI DEGIL ALTERNATIFI OLMALIDIR.HEM BU SAYEDE REKABETLE BIRLIKTE KALITEDE DE BIR IYILESME GORULEBILIR.
 
 
+3 #2 saliha kalaycıoğlu 30-08-2010 11:43
merhaba ailemle kazakistan almaata da yaşamaktayız sizinde belirttiğiniz gibi burada türk okulu var ama okul ücreteri yıllık 4000 dolar ın altına hiç düşmüyor bu sadece okul parası her yıl ödediğimiz kitap ve kıyafet paralarını saymıyorum bile MEB kitaplar ücretsiz diyor biz onuda ücretle alıyoruz.kısacası yaşadığımız yerde türk okulu olması hiçbirşey ifade etmiyor.sizlere soruyorum bumudur bu ülkede türk okulu olmasının güzelliği.
 
< Önceki   Sonraki >