spor web tasarim film film izle haberler sinema haberleri filmi izle
Anasayfa arrow Güncel Haberler arrow Nile Akadami öğrencileri Kanada Fizik ödüllerini topladı
Nile Akadami öğrencileri Kanada Fizik ödüllerini topladı Yazdır E-posta

ImageKanada’nın Toronto kentinde faaliyet gösteren Türk Okulu Nile Akademi öğrencileri, Kanada Fizikçileri Derneği’nin açtığı Fizik yarışmasında altın ve gümüş madalya ile mansiyon kazandı. Nile Akadami 11. Sınıf öğrencileri Numan Ekrekli ve İbrahim Aksahan, sınıf projesi kategorisinde ‘Akseden Sonsuzluk’ adlı projeyle altın madalya layık görüldü.

 11. Sınıf öğrencisi Bekir Büyükkocabaş, bireysel kategoride ikinci olurken, Barış Bayer ve Yasin Şeker, Mansiyon ödülüyle onurlandırıldı.
1992’den beri her yıl verilen ödüllü projeler, her yıl Kanada Fizik Fuar’ında sergileniyor ve Fizik Kanada arşivinde saklanmaya hak kazanıyor. Yarışma çerçevesinde, fizikçi olmayan gençlerin çektiği fizikle ilgili güzel ve sıradışı fenomen resimlere, herkesin anlayabileceği netlikte iki yüz kelimelik yorum yazmaları talep ediliyor.
Numan Ekrekli ve İbrahim Aksahan’in altın kazandıkları ‘Akseden Sonsuzluk’ adını verdikleri Fizik fenomeni, öğrenciler tarafından tanıtım metninde şöyle izah edildi: “Bu fotoğrafta birbirine paralel gözüken iki resim bir ok şeklinde birbiri peşisıra devam ediyor ve sonsuz bir resim olarak görülüyor. Fotoğraf makinelerin’n yansıttığı ve insanların algıladığı illuzyonda, sonsuz sayıdaki aynı resmin var olduğu sanılıyor. Halbuki bu aynalarla sonsuz sayıda resimler gözükmez. Mumun ışığının aksini en güzel bir çizgide yansıtan aynayı bu fotoğrafla yakaladık ve belirsiz, süresiz biçimde karanlık noktanın içine doğru akan ışığın izini gösterdik. Bu oyunda iki aktör etkili oldu: Hiç bir ayna gerçek akisleri göstermez. Aynı maddenin akseden yüzleri gittikce aksini, ışığını kaybeder ve her başarılı yansıtmada aynalar ışığı yutar. Matematik kuralına göre, ışığın düştüğü alan ve yol uzadıkca ışık azalır. Ufuk çizgisinin ortasında resim küçülsede ışığın aksi görülmeye devam eder. Bizim kabiliyetlerimizle, akseden sonsuzluğu tanımlama; resimdeki ince farkı kavramamıza, küçülen objedeki ışığın sönen, loş, mat aksini ayırmamıza ve tamamen sınırlı yetenekte olan gözlerimize bağlı olup, kameramızın yeterliliğine göredir.”

TORONTO (Cihan)

 

Yorumlar 

 
0 #3 Fahrettin 12-06-2012 09:02
Allahın selamı bereketi üzerinize olsun.. Bahar arkdas.. GÜlen hakeketi sivil bir hakeket olduğu için isteyen tüm öğretmenler burada hizmet verebilir.. Dersane ve üniversite zamanında hizmetin okullarına ve yurtlarına gidersen öğretmen olduğun zamanki verecegin eğitim daha bi kaliteli olacaktır.. Sabah veya FEM dersanelerine gidersen ondan sonra seni yönledirecekler dir.. Selam ve dua ile..
 
 
0 #2 bahar 10-06-2012 21:25
Ben Türk okullarından birinde öğretmen olmak istiyorum. Bunun için gerekli koşullar nelerdir? Bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim .Şimdiden teşekkürler.
 
 
0 #1 ibrahim yıldıko 10-06-2012 00:28
hayatta en guzel eser insan yetiştırmektır. bir insan 30 yıl egıtıldıkten son tum ınsanlara faydalı olur ve bu ınsan belkı bınlerce ınsan yetıştirir işte bızim cemaatımız sayın hocamızın bulıtıkası budur once ınsan yetiştıreceğiz gerıdı gelir once eğitım . inanın buna turkıye tonlarca para harcasa yınede turk okullarının yaptıgı reklamın cehreğinı yapamaz turkıyeyi bu kadar guzel anlatamaz dunyaya alsana bedava reklam. cumhurbaskanımı z başbakanımız bakanlarımızın destaklerı tabiki
var bırde halkımızın destegi sayın hacamızın teror konusunda dusuncelerıne katılıyorum halk cok yalnız bırakılmış yanı sahipsız gonderılen devlet yonetıcılerı halktan uzak halka karsı soğuk yanı hıc gorevlerı canla basla severek ve ALLAH rızası ıçin durust yapmamıslar halkla içiçe olsalardı halk arkalarından olurdu ve teror bıterdı .
 
< Önceki   Sonraki >