spor web tasarim film film izle haberler sinema haberleri filmi izle
Anasayfa
Bir Türk okulu da İngiltere'de açılıyor Yazdır E-posta

Imageİngiltere’de gönüllü eğitimci, işadamı, akademisyenler tarafından kurulan ilk Türk okulu önümüzdeki hafta hizmete giriyor.  İngiliz eğitim müfredatına göre hizmet verecek olan Wisdom Primary and Secondary School, pazartesi gününden itibaren ilk eğitim yılına başlıyor.

Okulun kurucusu Axis Eğitim Vakfı, 1994 yılından bu yana hizmet veriyor. 1999 yılından bu yana İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşların kendi dilini ve kültürünü öğrenmeleri adına hafta sonu okullarıyla hizmetlerini sürdürüyordu. İlk eğitim-öğretim yılı öncesi duygularını dile getiren Wisdom Primary and Secondary School Müdürü Ramazan Güveli, amaçlarının kaliteli bir eğitimle çocukları belli mesleklere yönlendirmek ve İngiltere’deki başarılı okullar arasına girmek olduğunu söyledi. Çocuklara sevgi ve saygı ortamında eğitim vermenin önemli olduğunu söyleyen Güveli, “Amacımız burada çeşitli kesimlere, ırkı milleti ne olursa olsun tüm çocuklara kaliteli bir eğitim, saygı ve sevginin olduğu bir ortamda eğitim vermektir.” diye konuştu.

ImageOkulda görev alacak Fransız vatandaşı Habibe isimli öğretmen ise duygularını şöyle dile getirdi: “Wisdom okulunda öğretmenlik yapacağım. Eğitim yılına başlayacağız. Son üç haftadır yeni yıl için plan ve projelerimizi, ders müfredatlarımızı hazırladık. Öyle ümit ediyorum ki pazartesi güzel bir gün olacak.” Wisdom Türk Okulu, restore edilen tarihî binada eğitim verecek.

http://www.wisdomschool.org.uk/

Mehmet Akif Koleji Prizren’e şube açtı

ImageGülistan Eğitim Şirketi bünyesinde faaliyet gösteren Mehmet Akif Ersoy Koleji Prizren’de şube açtı. Çok sayıda davetlinin katılımıyla ilk kez yeni eğitim dönemine başlayan kolejde, 6’ncı ve 9’uncu sınıflarda okuyan toplam 57 öğrenci eğitim görecek. Törene Türkiye Cumhuriyeti Kosova Türk Eşgüdüm Müsteşarı Volkan Türk Vural, Kosova Kültür Bakanı Yardımcısı Ergin Köroğlu, Prizren Belediye Başkanı Eçrem Krüezi, Yakova Belediye Başkanı Akif Şehu, TİKA Kosova Koordinatörü Dr. Mehmet Yılmaz, Kosova Savunma Gücü (TMK) subayları, Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Şpat, Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İrfan Morina’nın yanı sıra eğitim gören çocukların velileri ile çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

22.09.2006

http://www.zaman.com.tr

 ****

Londra'da ilk Türk okulu açıldı

İngiltere'nin baskenti Londra'da egitim gönüllüleri, ilk Türk okulu 'Wisdom Primary and Secondary School'u önemli isimlerin katılımıyla büyük bir coşkuyla hizmete açtılar.


 İngiltere'nin baskenti Londra'da egitim gönüllüleri, akademisyen ve iş adamları tarafindan harabe bir halde iken satın alınıp restore edilerek yaptırılan ilk Türk okulu "Wisdom Primary and Secondary School" önemli isimlerin katılımıyla büyük bir coşkuyla hizmete açıldı.

 İngiltere genelinde 1999 yılından bu yana haftasonu okullarıyla hizmet vermeye başlayan Axis Eğitim Vakfı, kendi bünyesinde yaptırdığı İngiliz eğitim müfredatına uygun ilk Türk okulunu hizmete açtı.

Görkemli bir törenle hizmete açılan okulun resmi açılışına İngiltere Totenham Milletvekili ve aynı zamanda Kültür Bakanı David Lammy, Harringey Belediye Meclis Üyesi Liz Santry, Harringey Belediye Meclis Üyesi Nilgün Canver, İngiltere Türk toplumu Diyanet İşleri Başkanı Yaşar Çolak'ın yanısıra eğitim faaliyetlerini destekleyen akademisyen, işadamı ve gönüllü egitimcilerle birlikte yüzlerce yerli yabancı vatandaş katıldı. Açılıştan önce ülkede yaşayan Türk toplumundan yüzlerce vatandaş okul önünde toplandı. Açılışa katılan Kültür Bakanı ve Milletvekili David Lammy ile Belediye Meclis Üyesi Nilgün Canver, tören için hazırlanan kurdeleyi kestiler. Açılışla birlikte, okulun İngiliz müfredatına uygun İngiltere'deki ilk Türk okulu olması nedeniyle bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Daha sonra, Wisdom Primary and Secondary Türk Okulu'nun Müdürü Ramazan Güveli, David Lammy ve Nilgün Canver'e sınıfları tek tek gezdirerek, okul binası ve müfredatı hakkında bilgi verdi.

Okul salonunda düzenlenen konferansta konuşan Okul Müdürü Ramazan Güveli, toplumun çesitliliğine işaret ederek, toplumun tüm kesimlerine hitap ettiklerine dikkat çekti. Güveli, "Bağımsız bir okul olarak ögrencilerimize yüksek kalitede bir egitim sunmak, öğrencilerimizi belli mesleklere yönlendirmek ve önümüzdeki yıllarda İngiltere'deki başarılı okullar arasına girmek istiyoruz. Bunun yanında amacımız kendine güveni olan, sorumluluk sahibi öğrenciler yetiştirmektir." dedi.

Kürsüye çıkan Axis Egitim Vakfi Danışmanı Bekir Çınar, İngiltere'deki eğitim faaliyetleri ve okulun genel durumuyla ilglili konferans salonunu dolduran vatandaşları bilgilendirdi. Okulun ilk yılda 90 ögrenciyle toplam 6 sınıfla eğitime başlanacağını bildiren Çınar, 2007 yılında okul kapasitesinin artırılarak tüm sınıfların eğitime açılacağını söyledi.

Binanin restore edilip okula dönüştürülmesi karşısında hayranlığını gizleyemeyen Kültür Bakanı ve Totenham Milletvekili David Lammy, yerel toplumun bir önceki hali ile şuanki halini karşılaştırdı. O dönemlerde yine bir çok farklı ırkın bir arada yaşadığını dile getiren Lammy, "Ben de bu ortamda doğdum ve yetiştim. Bir çok aile çocuklarını yan taraftaki okula gönderiyordu. Şimdi bu milletin vekiliyim. Geriye baktığım zaman bir çok kişi okuyamıyordu, bir çok insan işe giremiyordu ve yine bir çok kişi yüksek egitimine devam edemiyordu. Bir çok insan da, o zamanki şartlardan dolayi zihinsel bunalım yaşadı. Göçmenlik sorunundan dolayı toplum içerisinde önceden büyük sorunlar baş göstermişti, Axis Egitim Vakfı da bu durumun değişmesinde çok önemli bir adım atmıştır. Bunu gerçekleştirmek için bir kaç iyi insanın bir araya gelmesi gerekiyor; iste bu gerçekleşti. Çok küçük bir rüyayla başladı bu olay ve şu an da gerçekleşti. Bir iki öğrenci ile başladı, bir okul, iki okul derken şimdi dokuz tane haftasonu okulu oldu ve tam kapasite ilk okul da açıldı." ifadelerini kullandı. Binanın yıllarca ihmal edildiğini söyleyen Lammy, "Bir kaç iyi insan bir araya gelerek, bunu ihmalkarlığı ortadan kaldırdı. Bu çok özel bir an. Buradan geçen çocuklar doktor, avukat olacak. İlerde bu önemli an her zaman hatırlanacaktır." sözlerini kullandı.

Ardından konuşan Harringey Belediye Meclis Üyesi Nilgün Canver de, Axis Eğitim Vakfı'nın İngiltere'deki eğitim faaliyetlerini takdir etti. Binanın bir harabe halindeyken gönüllü egitimciler tarafından okula dönüştürülmesinin önemini vurgulayan Canver, "Burda olmaktan çok mutluyum. Axis Egitim Vakfı'nın faaliyetlerinin uzun zamandır farkindayım. Ben, bu binada verilecek egitimin en yüksek seviyede ve kalitede olacağından eminim. Bu okulda egitilecek çocuklar toplumumuzda gerekli olan, huzur, saygı, tölerans ihtiyacını fazlasıyla kazanacaklardır." diye konustu.

Nilgün Canver'in ardından kürsüye çıkan yine Belediye Meclis Üyesi Liz Santry, uzun zamandır İngiltere'de eğitim faaliyetlerinde bulun Axis Eğitim Vakfı'nın daha önce haftasonu okullarıyla eğitim verdiklerini ve bu alanda önemli başarılar elde ettiklerini söyledi. İlkokulun açılmasıyla önemli bir adım atıldığının altını çizen Santry, "Veliler, çocuklarını bu okula gönderme konusunda, önemli bir fırsat yakalamıştır. Uzun yıllar ihmal edilen bu binayı, bu şekilde bir eğitim yuvasına dönüstürülmüş haliyle görmek, gerçekten mükemmel bir olay." ifadelerini kullandı.

1994 yılında bir gurup akademisyen, iş adamı tarafından kurulan Axis Eğitim Vakfı, on yılı aşkındır İngiltere'de eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. 1999 yılında ilk kez haftasonu okullarıyla eğitim vermeye baslayan vakıf, bu sayıyı kısa sürede dokuza çıkarttı. Axis Eğitim Vakfı bünyesinde kurulan Wisdom Primary and Secondary School ise, İngiltere'de İngiliz müfredatına uygun ilk Türk okulu olma özelliğini taşıyor.

(Cihan)
http://www.haber7.com/

 

 

Yorumlar 

 
0 #2 Serkan 04-04-2012 09:00
BSc Mathematics University of London mezunuyum. Bende Turk okullarindan birinde gonullu (staj) gorev almak istiyorum.
 
 
+4 #1 elvide 20-06-2010 14:41
ELT/2008 mezunuyum. Türk okullarından herhangi birinde gönüllü olarak görev almak istiyorum.
 
< Önceki   Sonraki >