spor web tasarim film film izle haberler sinema haberleri filmi izle
Anasayfa arrow Güncel Haberler arrow Arnavutluk'taki Türk okullarından Ecevit'e vefa mektubu
Arnavutluk'taki Türk okullarından Ecevit'e vefa mektubu Yazdır E-posta

ImageEski Başbakan Bülent Ecevit'in vefatı, yurtdışındaki Türk okullarını da derinden üzdü. Türk girişimcilerin Arnavutluk'ta kurduğu eğitim kurumlarının idarecileri, Ecevit'in zor zamanda kendilerine sahip çıkmasını unutmadı.


Bu ülkede "Gülistan" ve "Turgut Özal" Eğitim Kurumları adı altında faaliyette bulunan 10 okul, Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'e başsağlığı mektubu gönderdi.

Türk Kolejleri Genel Müdürü Hayrettin Özkul'un imzasıyla gönderilen mektupta, şu ifadelere yer verildi: "Türk siyasi hayatına damgasını vuran, büyük devlet adamı, gazeteci, şair, düşünür Bülent Ecevit Beyefendi'nin vefatını büyük bir teessürle öğrendik. Siyasi ve şahsi yaşamındaki dürüstlüğü, dik duruşu, düşünce ve eylemlerindeki ödünsüzlüğü herkesin takdiridir. Başbakanlığı döneminde Arnavutluk'ta yapmış olduğu resmi ziyarette Türk girişimciler açmış olduğu Türk kolejlerinden 'Kızacaklar ama bu okulları kutluyorum' diye bahsederek, eğitimi insanlığın gelişmesinde en önemli unsur olarak gördüğünü belirtmişlerdi. Arnavutluk'ta Türk kültürünün ve Arnavut-Türk dostluğunun gelişmesinde en önemli köprü olan Türk kolejleri idareci, öğretmen ve öğrencileri olarak merhuma Allah'tan rahmet, eşi Rahşan Hanımefendi'ye, yakınlarına, DSP'ye ve Türk milletine başsağlığı dileriz."

Bülent Ecevit, yurtdışındaki Türk okullarına yönelik iftira kampanyalarının düzenlendiği döneme denk gelen Arnavutluk gezisinde söz konusu eğitim kurumlarına sahip çıkmıştı. 2000 yılı Mart ayında başbakan olarak yaptığı gezide Türk okullarının temsilcilerini kabul eden Ecevit, "Bazı çevrelerce eleştirilmeyi göze alarak çalışmalarınızı tebrik ederim." ifadelerini kullanmıştı. Bu desteği unutmayan Arnavut öğrenciler, GATA'da tedavi gördüğü sırada Ecevit'i ziyaret ederek, açılan defterlere duygularını yazmıştı
 
Ramadan Çipuri
09/11/2006
http://www.zaman.com.tr

 

Yorumlar 

 
0 #1 esra 02-06-2010 14:38
ne alaka sorulan soruyla ne alakası var allah aşkına ya
 
< Önceki   Sonraki >